پکیج نوین تصفیه فاضلاب بهداشتی

ضرورت تصفيه فاضلاب بهداشتی
شاید بتوان گفت آب پس از هوا حیاتی ترین ماده برای ادامه زندگی بشر است و امروزه با پیشرفت زندگی صنعتی مصرف آن رو به فزونی است. در کشور پهناور ایران به جهت موقعیت جغرافیایی خاص آن ، مسئله آب و کمبود آن از گذشته دور وجود داشته و چه بسا کمبود آن مانع رشد و پیشرفت اقتصادی و صنعتی گردیده است.

تصفیه فاضلاب


سهم عظيم آلودگي آب‌ها به وسیله فاضلاب و پساب‌ها زمانی بیشتر آشکار خواهد‌ شد که بدانیم هر يک‌‌متر‌‌‌مکعب از فاضلاب بصورت خام (تصفیه نشده) 60-40 مترمکعب آب را آلوده‌ می‌نماید. از مهمترین مواد آلاینده که بوسیله انسان به منابع آب‌ وارد می‌شود می‌توان به پروتئین‌ها، چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، مواد پاک کننده صابونی یا دترجنت‌ها، عوامل بیولوژیکی و باکتری‌های بیماریزا اشاره نمود که تخليه آن بطور مستقیم به داخل خاک به مرورخاصیت خاک را زایل نموده و لایه‌های خاک که می‌توانستند سهم مهمی در تغییرات کیفیت فاضلاب دفعی در زمین داشته باشند، دیگر قادر به انجام این کار نخواهند بود و پساب‌های خروجی به آب‌های زیرزمینی می‌پیوندد و باعث آلودگی منابع آبی و خاک می‌گردند.

 
تصفيه فاضلاب يكي از اقدامات اساسي در اين رابطه بود كه به منظور نابودي عوامل بيماري‌زا و كاهش آلاينده‌هاي آب صورت پذيرفت.
 
پکیج نوین تصفیه فاضلاب
پكيج‌ های تصفيه فاضلاب صنعتی و بهداشتي سيستم‌هايي هستند كه براي تصفيه فاضلاب بصورت متمرکز طراحي و ساخته می شوند. از آنجا كه اين سيستم‌ها داراي تمامي واحدها و تجهيزات مورد نياز جهت تصفيه هستند، اصطلاحا به آنها پكيج تصفيه فاضلاب گفته مي‌شود.
شرکت نیلفام مفتخر است با اختراع پکیج های نوین تصفیه فاضلاب با رشد تلفیقی و با بهره گیری از دانش کارشناسان، متخصصان و مجریان با سابقه این شرکت، پكيج‌ها را بصورت فلزي و پلی اتیلنی با استفاده از نوین ترین تکنولوژی تصفیه فاضلاب مبتنی بر شرایط تعریف شده در پروژه شامل پکیج با بار آلودگی کم، متوسط و زیاد مشاوره، طراحي و اجرا ‌نمايد. فاضلاب های آلوده و بیماریزا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال بدون بو و عاری از مواد معلق پالایش می گردند.

 


اختراع پکیج تصفیه فاضلاب
 

پکیج نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش رشد تلفیقی ( شماره ثبت اختراع 65544)

این شرکت دانش بنیان مستقر در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با مجوز فناوری و ثبت فناوری تحت عنوان "پکیج های نوین تصفیه فاضلاب" به شماره 65544 و "پکیج های نوین تصفیه شیمیایی" به شماره 67208 در خصوص طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و راهبری پکیج های نوین تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و بهداشتی فعالیت می نماید. پکیج های نوین تصفیه فاضلاب بهداشتی (انسانی) شرکت نیلفام با ظرفیت های 5 الی 5000 مترمکعب در شبانه روز در سه کلاس مختلف و با فناوری های مختلف بصورت پیش ساخته طراحی و تولید می گردند. بطوریکه کیفیت پساب خروجی مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست قابلیت های دفع به منابع پذیرنده و یا استفاده مجدد در فضای سبز را دارا می باشد.
فناوری های مورد استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب با توجه به مشخصات کمی و کیفی فاضلاب خام ورودی و نوع مصرف، شرایط آب و هوایی منطقه، ملاحظات فنی و اقتصادی می تواند شامل مراحل آشغالگیری، دانه گیری و چربیگیری، حوضچه های متعادلساز، ایستگاه پمپاژ، بیوراکتورهای بافل دار رشد تلفیقی چند مرحله ای، مخازن زلالساز با صفحات لاملا، سیستم های گند زدایی، مخزن ذخیره پساب و فیلترهای شنی و یا چند لایه تحت فشار، سیستم های پایش بهنگام (شامل: T، pH و کلر باقی مانده و COD، EC، EC/TDS) و تاسیسات هضم هوازی و آبگیری از لجن (شامل فیلترپرس یا سانتریفیوژ) می باشد.

پکیج تصفیه فاضلاب 

 پکیج نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب بهداشتی (سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری کرج) به ظرفیت 1000 مترمکعب در شبانه روز- آبیاری فضای سبز محوطه توسط پساب تصفیه شده صورت می گیرد
 

 در جدول ذیل برق مصرفی پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی نیلفام به تفکیک ظرفیت قابل مشاهده می باشد:                                                                                                                                                               

برق مصرفی

ابعاد و اندازه

جمعیت

ظرفیت

< 10 kw

6.0*2.5 m

250 Persons

50 m3/day

< 15 kw

8.0*2.5 m

500 Persons

100 m3/day

< 20 kw

12.0*7.0 m

1000 Persons

200 m3/day

< 30 kw

20.0*7.0 m

2000 Persons

400 m3/day

< 40 kw

28.0*7.0 m

3000 Persons

600 m3/day

< 60 kw

35.0*9.0 m

5000 Persons

1000 m3/day

< 70 kw

40.0*2.5 m

6000 Persons

1200 m3/day

< 100 kw

35.0*20.0 m

10000 Persons

2000 m3/day

< 150 kw

40.0*40.0 m

20000 Persons

4000 m3/day

< 200 kw

50.0*50.0 m

25000 Persons

5000 m3/day


 

شاخص های کیفی پساب تصفیه شده پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی نیلفام و مقایسه آن با استاندارد آبیاری سازمان حفاظت محیط زیست:

خروجی پکیج نیلفام

استاندارد آبیاری

شاخص

< 40

< 200

COD (mg/lit)

< 20

< 100

BOD (mg/lit)

< 20

< 100

TSS (mg/lit)

6-8

6-8

p H

< 30

< 50

TU (NTU)


 
 

   کاربرد پکیج نوین تصفیه بیولوژیکی فاضلاب

 • شهرک ها، مجتمع های مسکونی و اداری
 • بیمارستانها، مرکز بهداشتی و درمانی
 • صنایع، کارخانه ها و کارگاه ها
 • مراکز تفریحی، آموزشی و نظامی
 • هتل ها، اقامتگاههای مسافری و گردشگری
 • تاسیسات مجاور سدها، رودخانه ها و چاه های آب
 •  

مزایای استفاده از پکیج های نوین تصفیه فاضلاب

این پکیج‌ها در مقایسه با سایر محصولات مشابه، دارای مزایای بسیاری می‌باشند که در ذیل به طورخلاصه به چند مورد از مهم ترین آنها اشاره شده است:

 

 • بهترین کیفیت پساب خروجی و فراتر از استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست
 • قابلیت استفاده از پساب خروجی جهت کشاورزی، آبیاری فضای سبز و باز چرخانی در صنایع
 • كاهش سرمايه گذاري اوليه و افزايش بهره‌وري (20 تا 30 درصد)
 • ساخت و اجراي سريع پكيج هاي نوين تصفيه فاضلاب بهداشتی و صنعتي با ضريب اطمينان بالا ( در يك بازه کمتر از 3 ماه )
 • قابليت نصب در مناطق مختلف آب و هوايي
 • انرژي مصرفي كمتر (30 تا 50 درصد)
 • برخورداري از فضاي لازم كمتر (20 تا 40 درصد)
 • هزينه تعمير و نگهداري كمتر (10 تا 50 درصد)
 • استفاده از لجن توليدي به عنوان كود بيولوژيكي (بيومس) قابل استفاده در زمينهاي كشاورزي
 • قابلیت افزایش ظرفیت و توسعه در آینده
 • قابلیت شوک پذیری آلی و و هیدرولیکی بالاتر
 • راندمان بالای تصفیه مطابق ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست
 • کاهش انتشار ویروس‌ها از طریق ذرات و قطرات ریز فاضلاب به دلیل استفاده از دیفیوزر به منظور انجام عمل هوادهی و کاهش تلاطم فاضلاب در مجاورت هوا و در نتیجه کاهش انتشار آئروسل ها و بیماری‌های هوابرد
 • وجود دیواره‌های مانع (بافل یا آرام کننده) با جریان رو به پایین و رو به بالا در سیستم، به عنوان یک واحد متعادل ساز جریان عمل نموده و جریان فاضلاب را به صورت آرام و با کیفیت یکنواخت (از لحاظ بار آلی، رنگ، درجه حرارت، pH و ...) به واحد بعدی هدایت می‌نماید
 • توانایی انجام عمل نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون و در نهایت حذف ازت و فسفر و در اصل کاهش مواد مغذی یا نوترینت ها
 •  قابلیت حمل آسان
 • کیفیت قابل قبول و ساختار مقاوم در برابر خوردگی
 • راهبری و نگهداری بسیار ساده و کم هزینه
 • کار کرد اتوماتیک و عدم نیاز به متصدی دائم

 

فرایند تصفیه در پکیج نوین تصفیه فاضلاب نیلفام

در پکیج نوین تصفیه فاضلاب نیلفام میکروارگانیسم ها (بویژه باکتریها) نقش اصلی را در فرآیند تصفیه برعهده دارند چرا که آنها با استفاده ازمکانیسمهای درونی خود مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می کنند. از آنجاکه سهم عمده ای از آلاینده های فاضلاب را مواد آلی تشکیل می دهند، استفاده از روشهای بیولوژیکی امروزه بطور گسترده ای برای تصفیه فاضلاب ها متداول شده است. روشهای بیولوژیکی قادرند با هزینه ای پایین، طیف گسترده ای از آلاینده ها را مورد تصفیه قرار دهند.

 

کیفیت پساب خروجی از پکیج نوین تصفیه فاضلاب

یکی از پارامترهای مهم در طراحی پکیج های نوین تصفیه فاضلاب کیفیت مورد نیاز جهت پساب خروجی با توجه به مصرف پساب می باشد. در اکثر موارد پساب خروجی جهت آبیاری استفاده می شود ولی با توجه به در کلیه فصول نیاز به آب نمی باشد معمولا کیفیت پساب جهت دفع به چاههای جاذب و یا رودخانه ها در نظر گرفته می شود.

 

استاندارد خروجی فاضلاب

استاندارد خروجی پساب تصفیه خانه فاضلاب

 

 

 

کاهش چشمگیر و قابل توجه BOD5، TSS و سایر پارامتر های کیفی در پساب خروجی و مطابقت با استانداردهای تخلیه زیست محیطی یکی از مزایای چشم گیر پکیج های نوین نیلفام می باشد. در ادامه نتایج کیفیت پساب خروجی تعدادی از پروژه ها ارئه شده است.

 

 

کیفیت پساب خروجی تصفیه فاضلاب 

 

کیفیت پساب خروجی تصفیه خانه فاضلاب پکیج

 

 

 

همانگونه که در نتایج آزمایشگاهی مشاهده می شود کیفیت پساب خروجی پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیلفام فراتر از استانداردهای سازمان محیط زیست ایران می باشد و پساب خروجی 100 درصد جهت استفاده مجدد قابل استفاده می باشد.  

نصب و راه اندازي پکیج تصفیه فاضلاب نیلفام

تمامی فعالیت های مربوط به بخش های طراحی و تدارک و ساخت سیستم های تصفیه با هدف امکان هرچه بهتر راه‌اندازی و بهره برداری آنها انجام می پذیرد.

 

 

نصب پکیج تصفیه فاضلاب

 

تخصص و تجربه شرکت کاشفان نیلفام در استقرار سیستم های تصفیه باعث شده است که نکات و ملاحظات موثر در کارایی مد نظر قرار گرفته و از آنها در جهت دستیابی به اهداف تصفیه استفاده گردد. چنانچه استقرار یک سیستم تصفیه را در چهار مرحله طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری تقسیم بندی نمائیم، پس از اتمام مرحله طراحی و ساخت لازم است که عملیات راه اندازی به انجام رسد. در مرحله اول راه اندازی تجهیزات الکترومکانیکال بکار افتاده و جریان هیدرولیکی سیستم تصفیه برقرار می گردد. سپس بسته به نوع فرایند تصفیه پس از طی دوره راه اندازی، سیستم به راندمان اصلی و کامل خود خواهد رسید.

 

خدمات پس از فروش

خدمات پس از فروش از جمله خدماتی است که شرکت مهندسی کاشفان نیلفام به مشتریان گرامی ارائه می نماید. این شرکت کسب اطمینان و رضایتمندی مشتری را سر لوحه فعالیتهای خود قرار داده و محصولات خود را با گارانتی و خدمات پس از فروش به بازار عرضه می نماید.

 

 

خدمات پس از فروش تصفیه خانه

 

بخش خدمات پس از فروش شرکت مهندسی کاشفان نیلفام با ایجاد شبکه نمایندگان نصب و خدمات پس از فروش پکیج های نوین تصفیه فاضلاب در سراسر ایران همواره سعی در ارتقاء سطح ارائه خدمات به مشتریان خود را دارد. پکیج های تصفیه فاضلاب این شرکت با گارانتی یکساله و خدمات پس از فروش پانزده ساله به هموطنان گرامی ارائه می گردند.

 

 

ظرفیت ها بر حسب متر مکعب در روز است

پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی : 7126655000

 پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی: 886950

 پروژه های اجرایی بازیافت آب: 131400

مجموع پروژه های انجام شده تا کنون: 7127673350