فیلتر پرس

فیلتر پرس

فيلتر پرس دستگاهي است كه عمل تصفيه را در حجم زياد انجام داده ومايع وجامد را از يكديگر جدا مي سازد. به طور عمده فيلتر پرسها فيلتر هاي تحت فشار هستند كه در ساخت آنها از صفحاتي استفاده مي شود كه بين يك صفحه ثابت .يك صفحه متحرك كه به جك هيدروليك متصل است قرار دارند وبه هم فشرده ميشوند.

.کار فیلتر پرس، آب گیری از دو غابی است که دارای آب اضافی می باشد با کمک فیلتر پرس میتوان کیکهایی با رطوبت بین 19 تا 25 درصد تولید کرد امروزه با توجه به هزینه بالای استفاده از بستر های لجن خشک کن، استفاده از فیلتر پرس در صنایع تصفیه فاضلاب در کشور بسیار مرسوم گردیده است. در این دستگاه با استفاده از فشار هیدرولیکی تحمیل به دو غاب ، عملیات آبگیری از دو غاب با عبور مایع از میان روزنه صفحات ومحصور شدن ذرات و دانه ها در پشت صفحات انجام می پذیرد. دستگاه فيلتر پرس در صنايع شيميايي ، غذائي ، داروئي ، سراميک ، معدني ، آب و فاضلاب ،نفت و گاز ،پتروشیمی ، نساجی، سنگبری و.....کاربرد وسيع و متنوعي دارد .

فیلتر پرس

اجزاي تشكيل دهندۀ دستگاه فيلترپرس:

يك دستگاه فيلتر پرس در شرايط نرمال از اجزاي زير تشكيل شده است:

شاسي دستگاه فيلترپرس

شاسي دستگاه فيلترپرس شامل قسمتهاي ورودي فيلتر، عقبه فيلتر، صفحه متحرك و بازوها ميباشد.

صفحه دستگاه فيلترپرس

صفحات بكارگرفته شده در دستگاه فيلترپرس ميتوانند از مواد پلاستيكي، چدني و يا آلومینيومي تهيه گردند.

قاب دستگاه فيلترپرس

قاب بكارگرفته شده در دستگاه فيلترپرس ميتواند از مواد پلاستيكي، چدني و يا آلمینيومي تهيه گردد.

جك دستگاه فيلترپرس

يونيت هيدروليك

قسمت يونيت هيدروليك دستگاه فيلترپرس از اجزاي الكتروموتور، پمپ هيدروليك، شير هيدروليك و شيلنگها تشكيل شده است.

 

مراحل ساخت دستگاه فيلترپرس

طراحي و ساخت دستگاه فيلترپرس شامل مراحل زير ميباشد:

 • طراحي، تهيه و آماده سازي قطعات فولادي و ريخته شده
 • برش كاري قطعات فولادي كه شامل بازوهاي دستگاه فيلترپرس و ماشين كاري بازوها ميباشد.
 • كف تراشي صفحات و قاب ها
 • سوراخ كاري و نصب دسته بر روي صفحات و قابها
 • سنگ كاري قطعات ريخته گري شده و كنترل كيفيت قطعات از نظر مرغوبيت قطعه ريخته گري شده
 • مونتاژ بازوها و قسمت هاي ابتدايي و انتهايي دستگاه فيلترپرس
 • ساخت مجموعه يونيت هيدروليك
 • نصب یونيت هيدروليك بر روي شاسي
 • مونتاژ صفحات بر روي شاسي
 • روشن نمودن سيستم هيدروليك و تست قسمت هاي مختلف
 • دمونتاژ صفحات و يونيت هيدروليك
 • مونتاژ مجدد و تست نهايي

صفحات فیلتر پرس در ابعاد و اندازه و شکل های مختلف ساخته می شوند.لذا از چندین نظر تقسیم بندی و دسته بندی می شوند.

تقسیم بندی کلی از نظر عملکرد به 2 گروه ممبران (دارای صفحات ارتجاعی)و نوع ساده حوضچه

صفحات ممبران دارای صفحات قابل ارتجاع بوده و هر صفحه از 3 لایه تشکیل می شود که لایه وسطی نقش تحمل کننده نیروهای اعمال شده را دارد و لایه های کناری به کمک لایه وسط محفظه بادکنکی را ایجاد می کند که در مراحل کاری فیلتر پرس بعد از شارژ کامل و پر شدن صفحات از کیک وقبل از باز کردن صفحات برای تخلیه کیک با استفاده از فشار باد تا 10 بار رطوبت موجود در کیک را تخلیه و میزان رطوبت تا 12 در صد قابل کنترل می باشد این صفحات از جنس پلی پروپیلن ساخته می شوند و لایه های کناری به لایه وسط جوشکاری و یا به روش مکانیکی با استفاده از گوه متصل می شوند شکل کلی این صفحات در ذیل نمایش می شود.

فیلتر پرس

فیلتر پرس

صفحات ساده محفظه دار از جنس پلی پروپیلن و چدن وآلومینیوم و ... تولید می شوند.و هر صفحه دارای محفظه هایی در دو طرف کناری می باشد و کل صفحه بصورت یک پارچه ساخته می شود.این صفحات دارای میزان رطوبت بیشتر در کیک نسبت به مدل ممبران می باشند.

تقسیم بندی از نظر سایز صفحات و ضخامت کیک

صفحات با توجه به دامنه گسترده کاربرد آنها در سایز و اندازه های مختلف وبا ضخامت های کیک متفاوت تو لید می گردد.

تقسیم بندی از نظر جنس صفحات

صفات فیلتر پرس از جنسهای متفاوت تولید میگردند که عمده آنها از مواد پلاستیک پلی پروپیلن می باشند این مواد دارای مقاومت دمایی 110 درجه سانتیگراد و تا فشار 17 اتمسفر قابل استفاده می باشند. ودر محلول های قلیایی و اسیدی و خنثی کاربرد دارنداین صفحات دارای عمر زیاد مصرف پارچه کمتر راندمان بیشتر وزن پایین تر قیمت مناسب هستند.

صفحات از جنس های چدن و آلومینیوم هم تولید می شوند که بیشتر برای دما های بالا تر از 130 درجه سانتیگراد اسفاده می شود ولی بعلت خوردگی و زنگ زدگی در محیط های خنثی می شود و دارای عمر کمتر هم می باشد.

فیلتر پرس

پارچه های فيلتر پرس

این دستگاه با استفاده از پارچه و صفحات فیلتر پرس تصفیه را انجام می دهد که دستگاه و صفحات در مقالات مجزا تشریح خواهد شد. با توجه به دامنه وسیع انواع محلولها از نظر خاصیت اسیدی و باز ی، غلظت و گران روی (ویسکوزیته)و دما و با توجه به حساسیت به وضعیت بهداشتی محلول و نیز حدود شفافیت مورد انتظار از محلول تصفیه شده و نیز حجم محلول،از پارچه و صافی های متفاوت استفاده می شود. لذا پارچه و صافی در انواع و اقسام متفاوت واز جنس های پنبه ای (کتانی)،پلی استر و پلی آمید (نایلون)و پلی پروپیلن ویا ترکیبی از اینها تولید میشوند.

پارچه های پنبه ای

برای دمای نسبتا بالا و محلول های خنثی و تا حدودی بازی استفاده میشود . ولی بدلیل داشتن پرز در جاهایی که حساسیت بهداشتی بیشتر باشد مانند مصارف دارویی استفاده نمی شود این پارچه به تعداد تار و پود موجود در واحد سطح (اینچ مربع)و شرایط بافت می تواند در فشار های پایین وتا حدود 5 اتمسفر استفاده شود.لذا در جاهاییکه بدلایل مختلف مثلا گران روی نیاز به فشار بالا می باشد این پارچه محدودیت کاربرد دارد. از ویژگی بارز این پارچه جذب مناسب محلول و آبندی راحت در جریان فیلتراسیون می باشد.

پارچه های پلی پروپیلن

پارچه های از جنس پلی پروپیلن برای محلول های اسیدی و بازی و حتی برای محلول های خنثی استفاده می شود این نوع پارچه (صافی)تا دمای 110 درجه سانتی گراد را براحتی تحمل می نمایند و در طیف وسیعی از محلول ها و صنایع استفاده می شود دارای عمر مناسب بوده ودر شرایط رطوبت و دما پوسیدگی ندارد و نیز بعلت نداشتن پرز از شرایط بهداشتی مناسبی بر خوردار میباشد قابلیت شستشوی بهتری داشته و قابل بازیافت می باشدو کیک آن راحت تر جدا میشود. این نوع پارچه بعلت درشتی تار وپود و سفت بودن آن دارای شرایط آبندی مشکل تر می باشدو برای جاهایی که محلول بسیار ارزشمندی دارند توصیه نمی شود.این نوع پارچه در طیف وسیع از تنوع تولید می شود.

پارچه های پلی استر

پارچه های از جنس پلی استر بدلیل جنس پلیمری برای محلولهای بازی و اسیدی و خنثی استفاده میشودوضمن داشتن مزایای پارچه های پلیپروپیلنی بدلیل داشتن ضخامت بیشترو جنس نرم شرایط آبندی مناسب تری دارد و تحمل فشار بالاتری دارد و در انواع تک لایه و دو لایه تولید میشود.و نوع دو لایه آن تا 20 اتمسفر فشار را تحمل مینماید.

پارچه پلی آمیدی

پارچه پلی آمیدی (نایلون) هم برای محیط های متفاوت استفاده می شود وساختار نرم تری دارد و بهتر آبندی میشود.

ضمنا برای گرفتن خواص متنوع از پارچه ها برای پاسخگویی به شرایط گوناگون صنعتی از پارچه با جنس ترکیبی از پنبه و پلی استر و پلی پروپیلن و... با شرایط بافت گوناگون استفاده می شود.

 

 

از مزاياي عمده استفاده از دستگاه فيلتر پرس نیلفام در مقايسه با ساير روشهاي فيلتراسيون ميتوان به سهولت کارکرد ، هزينه کم نگهداري و تعميرات ، راندمان بالا ... اشاره نمود . در اين سيستم حجم بالايي از محلول داراي ذرات جامد از سطح فيلتري تحت فشار مابين دو صفحه نگهدارنده عبور کرده و محلول تصفيه ميگردد .

دستگاه فيلتر پرس صفحه اي بطور کلي در دو نوع اصلي ميباشد :

1 - فيلتر پرس صفحه اي با صفحات معمولي ( صفحات از جنس چدن ، آلومنيوم , پلاستيک PP .... ) که اصطلاحا با نام CHAMBER FILTER PRESS شناسائي ميشوند

2 - فيلتر پرس صفحه اي با صفحات ممبران ( صفحات از جنس پلاستيک PP يا RUBBER ) که اصطلاحا با نام MEMBRANE FILTER PRESS شناسايي ميشوند . در بيشتر صنايع بخصوص زماني که استحصال بيشتر مايع از گل ( کيک ) پشت صفحه و يا داشتن گل با رطوبت کمتر مد نظر باشد ، از فيلتر پرس ممبراني استفاده ميگردد .

موارد مصرف فیلتر پرس ها در صنایع مربوط به آب و فاضلاب

* استفاده از فیلتر پرس جهت آبگیری لجن های تولید شده از راکتورهای لجن فعال و هاضم های لجن تصفیه خانه های آب

* استفاده از فیلتر پرس در آبگیری پساب کشتارگاه های دام و طیور

* استفاده از فیلتر پرس در تصفیه پساب خطوط آبکاری، آلکترولیت ها و تصفیه پساب های خطرناک و آلوده

*استفاده از فیلتر پرس در تصفیه پساب خطوط رنگرزی، کارخانجات نساجی

 

فیلتر پرس

جهت دریافت کاتالوگ اینجا کلیک کنید.