پکینگ مدیا


تکنولوژی­های مورد استفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب به دو دسته کلی رشد چسبیده و رشد معلق تقسیم می­شوند. فرآیند رشد چسبیده یا ثابت شامل استفاده از یک پکینگ مدیا جهت چسبیدن باکتری­ها روی آن است که فاضلاب ورودی با عبور از پکینگ مدیا مورد جذب و تصفیه توسط میکروارگانیسم­ها قرار می­گیرد. استفاده از فرایند رشد چسبیده در سیستم های هوازی و بی هوازی با تثبیت میکروارگانیسم ها بر روی پکینگ و تشکیل بیوفیلم موجب افزایش جرم زیست توده به صورت چسبیده و معلق می شود و در عین بالا بردن تصفیه زیستی موجب کاهش حجم مورد نیاز تصفیه می شود. قسمت اصلی در فرایندهای با رشد چسبیده پکینگ مدیا می باشد. پکینگ مدیا جسمی است که در داخل راکتور قرارداده می­ شود و در واقع به عنوان یک تکیه ­گاه برای حفظ و نگهداری میکروارگانیسم ها وهمچنین فضای تماس بین مکروارگانیسم ومواد آلی محسوب می ­گردد. پکینگ مدیا ورقه ها یا قطعاتی از جنس پلی پروپیلن و یا pvc می باشد که در برابر عوامل خورنده، مواد شیمیایی، روغن ها و مواد بیولوژیکی مقاوم می باشند. پکینگ مدیا در دو نوع مختلف ثابت و شناور طبقه بندی می شوند. 
 

 

پکینگ مدیای ثابت بستری است که در پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS برای رشد میکروارگانیسم ها مورد استفاده قرار می گیرد. در ساخت پکینگ مدیای ثابت معمولا پلی پروپیلن با چگالی 95% مورد استفاده قرار می گیرد.
پکینگ مدیای معلق قطعاتی کوچک با اندازه های 5 تا 10 میلی متر و با سطح ویژه زیاد است. پکینگ مدیای معلق به علت آزاد بودن در محیط باعث اختلاط میکروارگانیسم ها و فاضلاب شده و به این ترتیب راندمان تصفیه فاضلاب را بهبود می بخشد. از پکینگ مدیای معلق در پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR استفاده می شود.
 

مواد مورد استفاده در ساخت پکینگ مدیا

در تولید پکینگ مدیا از مواد مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به گرانول کربن فعال، پلی اتیلن با چگالی بالا، مواد پلیمری، پلی پروپیلن و مدیای پلاستیکی اشاره کرد. در بین این مواد مدیای پلاستیکی به سبب وزن کم، توانایی بالای معلق ماندن، و خوردگی و خرابی کم مورد استفاده گسترده ای قرار گرفته اند.