پکینگ مدیا


پکینگ مدیا ورقه هایی از جنس پلی پروپیلن و یا پی وی سی می باشد که با قرارگرفتن در داخل مخزن تصفیه زیستی پکیج تصفیه فاضلاب، به عنوان یک تکیه گاه برای حفظ و نگهداری میکروارگانیسم ها وهمچنین فضای تماس بین مکروارگانیسم ومواد آلی محسوب می گردد. پکینگ مدیا در دو نوع مختلف ثابت و شناور طبقه بندی می شوند. فرآیندهای مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب به دو دسته رشد معلق و رشد چسبیده میشوند. در فرآیند رشد ثابت یا فرآیند رشد چسبیده از پکینگ مدیا به منظور اتصال باکتریها استفاده می شود. به این ترتیب با عبور فاضلاب از پکینگ مدیا، توسط میکروارگانیسم ها جذب، تجزیه و تصفیه می شود. با تثبیت میکروارگانیسم ها بر روی مدیا و تشکیل فیلم زیستی، جرم زیست توده افزایش یافته و ضمن بهبود راندمان تصفیه منجر به کاهش حجم مورد نیاز نیز می گردد. قسمت اصلی در فرایندهای با رشد چسبیده پکینگ مدیا می باشد. 
 

 

پکینگ مدیا ثابت بستری است از جنس پروپیلن با چگالی 95% که در پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFASمورد استفاده قرار می گیرد.  این در حال است که پکینگ مدیای معلق نیلفام قطعاتی کوچک با اندازه 5 تا 10 میلی متر و با سطح ویژه زیاد است که به علت آزاد بودن در محیط باعث اختلاط بیشتر بین میکروارگانیسم ها و فاضلاب شده و به این ترتیب راندمان تصفیه فاضلاب بهبود می یابد. از این پکینگ ها در پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR استفاده می شود. شرکت مهندسی کاشفان نیلفام مفتخر است با اختراع آكنه معلـق نيلفام مورد استفاده در تصفيــه خانه هاي آب و فاضـلاب به شماره ثبت 66343 گام موثری در راستای ارتقا کیفیت پساب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب بردارد.
 

مواد مورد استفاده در ساخت پکینگ مدیا

در تولید پکینگ مدیا از مواد مختلفی استفاده می شود که از جمله آن ها می توان به گرانول کربن فعال، پلی اتیلن با چگالی بالا، مواد پلیمری، پلی پروپیلن و مدیای پلاستیکی اشاره کرد. در بین این مواد مدیای پلاستیکی به سبب وزن کم، توانایی بالای معلق ماندن، و خوردگی و خرابی کم مورد استفاده گسترده ای قرار گرفته اند.