پکیج تصفیه فاضلاب

پكيج‌ هاي تصفيه فاضلاب سيستم‌ هايي هستند كه براي تصفيه فاضلاب بصورت متمرکز طراحي و ساخته می شوند. از آنجا كه اين سيستم ‌ها داراي تمامي واحدها و تجهيزات مورد نياز جهت تصفيه هستند، اصطلاحا به آنها پكيج تصفيه فاضلاب گفته مي ‌شود.


شرکت مهندسی کاشفان نیلفام مفتخر است با اختراع 
پکیج های نوین تصفیه فاضلاب با رشد تلفیقی و با بهره گیری از دانش کارشناسان، متخصصان و مجریان با سابقه این شرکت، پكيج‌های تصفیه فاضلاب بهداشتی را بصورت فلزي و پلی اتیلنی با استفاده از نوین ترین تکنولوژی تصفیه فاضلاب مبتنی بر شرایط تعریف شده در پروژه شامل پکیج با بار آلودگی کم، متوسط و زیاد مشاوره، طراحي و اجرا ‌نمايد. فاضلاب های آلوده و بیماری زا پس از هدایت به این سیستم و طی مراحل مختلف تصفیه به پسابی زلال بدون بو و عاری از مواد معلق پالایش می گردند.
پساب خروجي اين پكيج‌ ها با استانداردهاي سازمان حفاظت محيط زيست بین المللی و ایرانی مطابقت داشته و با توجه به طراحي از آن مي ‌توان براي مصارف كشاورزي و آبياري فضاي سبز يا تخليه به چاه جاذب، تخليه به آب هاي سطحي و آب مصرفی فلش تانک ها استفاده نمود.

کمبود آب با توجه به کمیت و آلودگی آب به موضوعات اصلی در کشورهای در حال توسعه و همچنین کشورهای پیشرفته تبدیل شده­­ است. بحران آب جدی ­ترین مشکل برای انسان در کشورهای آسیایی به دلیل افزایش تقاضا برای فعالیت ­های داخلی، صنعتی، آبیاری و همچنین فعالیت­­ های مختلف اقتصادی و توسعه­ ای است، به­ طوری­که پیش ­بینی­شده ­است که تعداد زیادی از کشورهای شرق، غرب و جنوب آسیا تا سال 2050 با وضعیت کمبود آب روبرو خواهند شد.
فاضلاب شهری، به فاضلاب حاصل از مناطق مسکونی، که شامل ضایعات انسانی، فاضلاب بیمارستان ­ها، آشپزخانه­ ها، شست ­­و شو، فاضلاب صنایع کوچک و روان آب­ های سطحی است، گفته می­ شودکه در صورت تصفیه­ نشدن، برای انسان و محیط زیست بسیار مضر خواهدبود. به همین سبب، باتوجه به بحران­ آبی در جهان، مطالعه و ایجاد روش ­های مناسب تصفیه فاضلاب به منظور استفاده مجدد یا حذف آلودگی به یک زمینه مهم تبدیل شده ­است.

 
شرکت مهندسی کاشفان نیلفام با تکیه بر توان متخصصان خود در سالهای اخیر در زمینه تولید انواع پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی و بهداشتی، فعالیت داشته است و پروژه های متعددی را در شهرهای مختلف در داخل کشور و در کشورهای همسایه نظیر افغانستان و عراق اجرا نموده است (جهت مشاهده پروژه ها می توانید به بخش پروژه ها مراجعه نمایید) 
 

اجزاء تشکیل دهنده پكيج تصفيه فاضلاب

1-    کانال آشغالگیر
2-    مخزن دانه گیری و چربی گیری
3-    مخزن متعادل ساز
4-    مخزن تصفیه بیولوژیکی آنوکسیک
5-    مخازن تصفیه بیولوژیکی هوازی چند مرحله ای با استفاده از راکتور بافل دار و مجهز به صفحات مدیا و سیستم هوادهی عمقی حباب ریز
6-    مخزن ته نشینی مجهز به صفحات لاملا
7-    مخزن ذخیره لجن مازاد مجهز به دیفیوزرهای حباب درشت
8-    کمپرسور هوا پمپ دیافراگمی و فیلتر پرس (گزینه پیشنهادی جهت تهیه لجن خشک)
9-    حوضچه گندزدایی
10-  مخزن ذخیره فاضلاب تصفیه شده مجهز به سیستم سطح سنج
11-  فیلترهای شنی و کربن اکتیو
12-  پکیج گندزدا (کلر و ازن زنی)
13-  پمپ های انتقال لجن برگشتی و لجن فعال مازاد با قابلیت برگشت لجن به صورت اتوماتیک
14-  دیفیوزرهای هوادهی عمقی حباب ریز از نوع دیسکی
15-  پمپ های انتقال پساب تصفیه شده به فیلتر های شنی تحت فشار
16-  سبد آشغالگیر دوگانه در مخزن دانه گیری از نوع دانه ریز و دانه درشت
17-  هوادهی توسط بلوئرهای خشک
18-   تابلو برق و کنترل
19-   سیستم پایش آنلاین
20-   سیستم کنترل از راه دور
 

انواع فاضلاب مورد استفاده در پکیج تصفیه فاضلاب

اجزا تشکیل دهنده فاضلاب و انواع فاضلاب هر اجتماعی تابع نوع سیستم جمع آوری است که ممکن است شامل موارد زیر باشد :
الف) فاضلاب خانگی        
فاضلابی است که از واحد های مسکونی ، تجاری ، صنعتی و تاسیسات مشابه تخلیه می گردد ، که به این نوع فاضلاب ، فاضلاب بهداشتی نیز می گویند .
ب) فاضلاب بهداشتی
 فاضلابی است که در نتیجه استفاده انسان از آب برای مصارف بهداشتی تولید می شود .از آنجا که این فاضلاب در اثر فعالیتهای انسانی تولید می گردد، گاهی به آن فاضلاب انسانی یا خانگی نیز گفته می شود.
سرویس های بهداشتی، استحمام، شستشوی ظروف، شستشوی سطوح و لباسشویی عمده ترین فعالیتهایی هستند که به تولید فاضلاب بهداشتی-انسانی منجر می شوند.حجم فاضلاب بهداشتی ارتباط مستقیم با سرانه مصرف آب که نسبت به سطح رفاه و فرهنگ جامعه متفاوت است ، دارد . طبق استاندارد های موجود تقریبا 90-80 درصد آب مصرفی به فاضلاب تبدیل می گردد.
ج) فاضلاب صنعتی
فاضلابی است که در آن فضولات صنعتی بیشتر است . این نوع از فاضلاب ها متغیرترین نوع فاضلاب می‌باشد به این دلیل که هر کارخانه و صنایع با توجه به ماهیت فاضلاب تولیدی خود، دارای شرایط خاص از فاضلاب می‌باشد.
فاضلابهای صنعتی در اثر مصرف آب در فعالیتهای صنعتی و یا از منابع صنعتی و در طول مراحل مختلف تولید بوجود می آیند و بعضاً خطرناک ترین نوع فاضلابها را تشکیل می دهند. فاضلاب های صنعتی بسته به نوع صنعت و میزان آلایندگی روش های متفاوتی جهت تصفیه فاضلاب دارند .
د) فاضلاب کشاورزی
بیشتر به زهکش زمین های کشاورزی اشاره داشته و معمولا حاوی آفت کش های مختلف ، سموم و کودهای شیمیایی است .

 

انواع فرایندهای مورداستفاده در پکیج های تصفیه فاضلاب

در پکیج تصفیه فاضلاب نیلفام میکروارگانیسم ها (بویژه باکتری ها) نقش اصلی را در فرآیند تصفیه برعهده دارند چرا که آن ها با استفاده ازمکانیسم های درونی خود مواد آلی موجود در فاضلاب را جذب کرده و از آن برای تولید سلول جدید و کسب انرژی استفاده می کنند. از آنجاکه سهم عمده ای از آلاینده های فاضلاب را مواد آلی تشکیل می دهند، استفاده از روشهای بیولوژیکی امروزه بطور گسترده ای برای تصفیه فاضلاب ها متداول شده است. روش های بیولوژیکی قادرند با هزینه ای پایین، طیف گسترده ای از آلاینده ها را مورد تصفیه قرار دهند.
در پکیج های تصفیه فاضلاب از انواع مختلف فرآیندهای بیولوژیکی همچون فرآیند MBR، EAAS، MBBR، IFAS، SBR، RBC، UASB و... بسته به نوع فاضلاب و میزان آلاینده ها، استفاده می گردد.
 

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب

انواع پکیج های تصفیه فاضلاب
پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS
استفاده از مدیای ثابت
پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR
استفاده از مدیای معلق
پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS
باقی ماندن میکروارگانیسم ها برای زمان طولانی تر در مخزن هوادهی
پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR
استفاده از غشا
پکیج تصفیه فاضلاب به روش SBR
حذف مخازن ته نشینی اولیه و ثانویه


-
پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

فرآیندIFASمعمولاً به عنوان یک راه حل مقاوم­ سازی برای سیستم­ های لجن فعال معمولی که ظرفیت آن ­ها بیش از حد است، نصب می ­شود. فرآیند IFAS نوعی فرآیند بیولوژیکی با رشد چسبیده می ­باشد. در این فرآیند میکروارگانیسم ­ها بر روی مدیاها تشکیل ­شده و یک لایه بیولوژیکی به نام بیو­فیلم را تشکیل می ­دهند. لایه بیوفیلم در حقیقت یک ساختار غیر یکنواخت بسیار پیچیده بوده و اعتقاد بر این است که این لایه دارای منافذ عمودی و افقی زیادی است که فاضلاب از بین آنها عبور می ­کند. در فرآیندIFASعلاوه بر رشد چسبیده توده زیستی، رشد معلق نیز وجود دارند. زیست­ توده معلق با برگشت لجن از حوض ته نشینی ثانویه به حوض هوادهی، وزیست توده چسبیده با رشد میکروارگانيسم­ها بر روی مدیا تشکیل می­شوند. پیکربندی این پکیج و پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBRمشابه است تنها تفاوت این دو فرآیند وجود جریان برگشتی لجن و مواد معلق جامد در فرآیند IFAS می باشد.
 
چندین پارامتر بر عملکرد فرآیند IFAS تاثیرگذارند که از جمله آن ها می توان به مدیا، زمان ماند هیدرولیکی خوراک، میزان هوادهی، سن لجن، و اکسیژن محلول اشاره کرد. 

 
  

پارامترهایی مانند مقدار اکسیژن محلول برای حفظ غلظت مناسب میکروارگانیسم ها مهم است. انتخاب مقدار زمان ماند هیدرولیکی خوراک به الزامات فاضلاب تصفیه شده و مشخصات ان بستگی دارد. یک سن لجن کوتاه حذف مواد آلی را تسهیل می کند در حالی که سن لجن طولانی تر باعث افزایش غلظت مواد معلق جامد مخلوط می شود اما مانع انتقال اکسیژن می شود. دمای پایین و 
pH سبب کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها می شود. به همین سبب توجه به تمامی پارامترهای تاثیر گذار در طراحی فرآیند بسیار مهم می باشد.
 
ویژگی های مدیا در این فرآیند بسیار مهم و حیاتی می باشد و به عبارتی قلب پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS را تشکیل می دهد. در راستای این هدف مدیاهای مختلفی تولید گشته اند که به دو دسته معلق و ثابت تقسیم می شوند. در انتخاب مدیا چندین نکته اساسی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به جنس بستر، شکل هندسی، ابعاد، دانسیته مدیا، مساحت سطح ویژه و هزینه تولید آن ها اشاره کرد. 
 
معمول ترین ماده ای که امروزه برای ساخت مدیای پلاستیکی استفاده می شود، ترکیبات پلی اتیلن با دانسیته بالا یا پلی پروپیلن با دانستیه بالا می باشد. وزن مخصوص آنها 96% -94% است. بدین ترتیب به راحتی می توانند در حوض هوادهی شناور بمانند. شکل هندسی و ابعاد مدیا مستقیماً بر سطح ویژه و هزینه تولید مدیا تاثیر دارد. هزینه ساخت هر واحد مدیا با کاهش ابعاد آن افزایش می یابد، ولی در این حالت سطح ویژه نیز افزایش می یابد.

 
 

 انواع پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS

براساس مدیای به کار گرفته شده در فرایند IFAS، پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند.
- پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS با مدیای ثابت:
در این حالت مدیای تعبیه شده در داخل حوضچه هوادهی به صورت ثابت می باشد. بصورت معمول این نوع مدیا ها را بواسطه آنکه وزن مخصوص آنها  کمتر از آب است در داخل یک قاب فلزی قرار داده وآنرا در نهایت ازطریق اتصالات مربوطه در درون واحد ثابت می کنند. مهمترین عیب این واحدها گرفتگی می باشد که راهبران را ملزم می کند در فواصل زمانی مناسب مدیا را مورد شستشوی معکوس قرار دهند. از طرف دیگر سطح ویژه این نوع مدیاها معمولاً کمتر از مدیای غوطه ور می باشد.
- پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS با مدیای غوطه ور:
در این حالت مدیای قرار داده شده در حوضچه هوادهی به صورت معلق وغوطه ور می باشد. عمل شناور سازی مدیا از طریق میکسر یا بلوئر عمقی تامین می گردد. در این واحدها گرفتگی وجود ندارد ومعمولاً مدیای غوطه ور سطح ویژه بیشتری را نسبت به مدیای ثابت دارا می باشند. 
 
 

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR

پکیج های تصفیه فاضلاب MBBR  شرکت مهندسی نیلفام يك راكتور زیستی با بستر متحرك شامل مدیاهای کوچک به شکل استوانه می ­باشد در این فرآیند وجود مدیاها باعث می ­شود نسبت سطح به حجم در مخزن هوادهی زیاد­شده و بنابراین حجم مخزن هوادهی کمتر خواهد شد. ایده سیستم MBBR ترکیب دو فرایند مختلف (رشد چسبیده و معلق) با افزودن مدیابه مخزن برای اتصال و رشد بیوفیلم است. مدیاها در داخل تانک های بی هوازی، هوازی یا انوکسیک نصب می شوند و می توانند ثابت یا آزادانه در داخل راکتور حرکت کند. در این سیستم ها زیست توده هم به صورت توده های معلق و هم به عنوان بیوفیلم متصل رشد می کند. به این ترتیب ، مدیاها اجازه می دهند تا غلظت زیست توده بالاتری در راکتور در مقایسه با فرآیند رشد معلق مانند لجن فعال حفظ شود. این کاهش حجم مخزن هوادهی سبب کاهش هزینه ساخت پکیج تصفیه فاضلاب نوین نیلفام می ­شود.

مزیت این فرآیند این است که مدیا به سبب تحرک و تلاطم، نسبت به گرفتگی مقاومت بیشتری دارند. برهمکنش بین مدیاها سبب کنده ­شدن و ازبین رفتن باکتری­های اضافی روی سطح مدیا می ­­شود. مزایای فرایند 
MBBR نسبت به فرایند لجن فعال معمولی شامل انتقال اکسیژن بهتر، زمان اقامت هیدرولیکی کوتاه­تر، نرخ بارگذاری آلی بیشتر، میزان نیتریفیکاسیون بیشتر و سطح بیشتر برای انتقال جرم است. سینتیک حذف مواد آلی فاضلاب به شدت به غلظت آن ها در فاضلاب بستگی دارد. در غلظت های پایین مواد آلی، میزان حذف مواد آلی به سبب غلظت پایین آن ها محدود می شود در حالی که در غلظت های بالا، حذف مواد آلی به وسیله نرخ پخش فاضلاب بر مدیا محدود می شود. بنابراین، با افزایش غلظت فاضلاب، سینتیک حذف از غلظت فاضلاب مستقل شده و به نرخ پخش فاضلاب بر مدیا وابسته می شود. 
 پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS
پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS یکی از انواع فرآیندهای اصلاح ­شده فرآیند لجن فعال است که رژیم جریان هیدرولیکی آن از نوع اختلاط کامل است. در این پکیج برای کاهش میزان لجن تولیدشده، اصلاحاتی همچون حذف واحد ته­ نشینی اولیه، اضافه ­شدن واحد آشغالگیر، افزایش حجم مخزن هوادهی و افزایش زمان ماند هیدرولیکیو سن لجنصورت گرفته ­است. این تغییرات باعث کاهش قابل توجه مقدار لجن دفعی و افزايش مقاومت سیستم نسبت به شوك­ هاي احتمالی کمی و کیفی فاضلاب در مقایسه با فرآیند لجن فعال گردیده ­است. انعطاف پذيري و پايداري اين سيستم سبب شده ­است كه از پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS براي تصفیه انواع فاضلاب ­هاي بهداشتي و صنعتي استفاده­ شود. در این فرآیند میکروارگانیسم ها براي مدت طولاني تري در مخزن هوادهي باقي مي مانند، لذا مواد آلي موجود در فاضلاب را به صورت كاملتري مورد استفاده قرار مي دهند، در نتيجه لجن به دست آمده از اين روش پايدار بوده، به خوبي آب خود را از دست داده و خشك مي شود. در پکیج تصفیه فاضلاب به روش EAAS فاضلاب وارد مخزن هوادهی می شود و با لجن برگشتی ب طور کامل مخلوط می شود. محتویات مخزن هوادهی اصطلاحا مایع مخلونط نامیده می شود که معمولا دارای غلظت 1500 تا 5000 میلی گرم در لیتر است. فاضلاب پس از مرحله هوادهی به واحد ته نشینی منتقل می شود. در مرحله ته نشینی، بخشی از لجن ته نشین شده به واحد ته نشینی منتقل می شود و بخشی از آن دفع می گردد. 
 


پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR یکی از فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش هوازی است. سیستم های تصفیه متداول دارای یک واحد هوادهی فاضلاب و زلال ساز ثانویه هستند. زمانی که تصفیه پساب با استفاده از فرایندهای بیولوژیکی هوازی یا بی هوازی انجام شود، پایداری سیستم و کیفیت آب تصفیه شده معمولا به جداسازی لجن باقی مانده در انتهای فرآیند وابسته است. دفع مقدار زیادی از لجن تولید شده در این فرآیند باعث افزایش هزینه می شود. برای حل مشکلات مربوط به فرآیند های لجن فعال که اکثرا مربوط به جداسازی توده میکروبی از آب تصفیه شده است، می توان از MBR استفاده کرد. درواقع با تصفیه فاضلاب به روش MBR، مرحله تصفیه شیمیایی و ته نشینی مواد معلق حذف می شود.  MBR ترکیبی از بیوراکتور و غشاء است که غشاء داخل یا خارج بیوراکتور متصل می­شود. تصفیه فاضلاب در MBR شامل دو مکانیسم تصفیه بیولوژیکی در داخل بیوراکتور توسط توده زیستی معلق برای واکنش­های بیوشیمیایی (به عنوان مثال، اکسیداسیون زیستی، نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون) و فرایند تصفیه فیزیکی توسط غشاء است. 

 
 

مواد مناسب برای ساخت غشاء در MBR شامل پلیمرهای آلی مانند پلی اتیلن (PE)، پلی پروپیلن (PP) و پلی وینیلیدین فلوراید (PVDF) است. در این سیستم بسته به اندازه متوسط ذرات موجود، 4 نوع غشاء میکروفیلتر، اولترافیلتر، نانوفیلتر و اسمز معکوس مورد استفاده قرار می­گیرد. دو نوع غشاء که به طور معمول در MBR استفاده می شوند، غشاهای میکروفیلتر و اولترافیلتر هستند که به دلیل سایز حفرات کوچکتر در مقایسه با سایر انواع غشاها به عنوان غشاهای با پتانسیل گرفتگی کم هستند. سن لجن در بهره برداری این فرآیند تا 100 روز می باشد و این امر سبب کاهش تولید لجن و هزینه های دفع آن می گردد. بیوراکتورهای غشایی با توجه به مزایای زیاد توجه زیادی را طی سال های اخیر به خود جلب کرده اند. با این حال گرفتگی غشاء به عنوان چالش اساسی این سیستم ها همچنان پابرجاست

پکیج تصفیه فاضلاب به روش SBR

پکیج های تصفیه فاضلاب به روش SBR یک سیستم لجن فعال معمولی است که در زمان کار می­کند نه در فضا. به عبارت دیگر تفاوت این فناوری با سیستم لجن فعال معمولی در این است که SBR با استفاده از توالی کنترل زمان­دار، یکسان­سازی، تصفیه بیولوژیکی و ته­نشینی را در یک مخزن انجام می­دهد. درحالی­که در سیستم لجن فعال معمولی، این فرآیندهای واحد با استفاده از مخازن جداگانه انجام می­شود.

عملکرد سیستم SBR ممکن است تحت تأثیر عوامل متعددی قرار گیرد که شامل مواردی همچون ویژگی فاضلاب ورودی، میزان بارگذاری مواد آلی، منبع کربن، pH، سطح اکسیژن محلول، زمام ماند هیدرولیکی خوراک، سن لجن، الگوی تغذیه، نسبت مواد غذایی/میکروارگانیسم، قابلیت ته نشینی و دما است.

چرخه اصلی عملیات 
SBR از چهار مرحله دنباله ای پر شدن، واکنش، ته نشینی و تخلیه شکیل شده است. در مرحله پر شدن، راکتور با فاضلاب پرشده و فاضلاب در تماس با میکروارگانیسم قرار می گیرد. استراتژی پر کردن ممکن است توسط یک زمان سنج کنترل شود. مدت زمان پر شدن به حجم راکتور و سرعت جریان فاضلاب بستگی دارد. معمولاً، مدت زمان 25% از کل دوره چرخه به طول می انجامد. تعیین حجم خوراک بستگی به زمان نگهداری و ته نشینی میکروارگانیسم ها دارد. در نقطه واکنش، جریان ورودی فاضلاب به راکتور قطع می شود. واکنش هایی که در حین پر شدن شروع شده اند به منظور ارائه سطح بالایی از حذف مواد مغذی انجام می شوند. زمان واکنش را می توان طوری طراحی کرد که بیش از 50% از کل زمان چرخه را طی کند. با این حال، مدت زمان واکنش ممکن است به سطح کنترل مایع در یک سیستم چند مخزنی و تایمرها یا زمانی که درجه درمان مورد نیاز رسیده است، بستگی داشته باشد. در مرحله ته نشینی ، راکتور به عنوان یک ته نشین کننده عمل می کند. مواد معلق جامد ته نشین می شوند و مایع رویی در سطح بالایی راکتور ظاهر می شود. مدت زمان ته نشینی بین 15% تا 20% از کل زمان چرخه می باشد. در مرحله تخلیه، مایع رویی به عنوان فاضلاب تصفیه شده، می شود. زمان این مرحله می تواند از 5٪ تا 30٪ از کل مدت چرخه متغیر باشد. پس از ته نشینی، لجن فعال اضافی خارج می رود زیرا غلظت مواد معلق جامد در مقدار مورد نیاز تنظیم باشد. 

پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی
صنایع و کارخانجات از بزرگترین مصرف کنندگان آب و عمدترین تولید کنندگان فاضلاب به شمار می روند. پسابهای صنعتی بسته به نوع صنعت ، نحوه تولید و چگونگی مصرف آب از نظر کمیت و کیفیت بسیار متنوع و متغیر می باشند. از همین رو فرایندهای تصفیه فاضلاب صنعتی بسیار متنوع و گاهی پیچیده تر از روش تصفیه فاضلاب بهداشتی است. لذا طراحی و ساخت سیستم های فاضلاب صنعتی پس از بررسی دقیق کمی و کیفی فاضلاب و بر اساس نتایج نمونه برداری ها و آزمایشات صورت می پذیرد. در صورتی که پساب به لحاظ بیولوژیکی قابل تجزیه توسط باکترها باشد به ویژه در اغلب صنایع غذایی از قبیل کشتارگاها، فراورده های پروتئینی، صنایع شیر و لبنیات پکیج های نوین تصفیه فاضلاب ارزان ترین و اقتصادی ترین روش تلقی می شود.


اما در صنایع شیمیایی، کارخانجات رنگرزی، آبکاری ، خطوط رنگ و مانند آن به دلیل ماهیت شیمیایی و سمی غالبا از فرایندهای تصفیه شیمیایی به منظور جداسازی آلاینده ها استفاده می شود. گاهی ممکن است جهت تصفیه مقدماتی  و تکمیلی پساب های صنعتی از روش های کمکی دیگری نظیر چربی گیری، نیترات زدایی، فیلتراسیون یا روش های پیشرفته ای از قبیل اکسیداسیون با گاز ازن یا جذب توسط ذغال فعال و نظایر بهره جست
.
 
نحوه محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب
میزان تولید فاضلاب ای به میزان مصرف آب در آن جامعه و فرهنگ مردم بستگی دارد.
 
یکی از مهم ترین بخش های طراحی یک سیستم تصفیه فاضلاب ، انتخاب نوع فرایند تصفیه و ظرفیت مورد نیاز می باشد که اشتباه در آن باعث خسارات مالی و زمانی جبران ناپذیر می شود. از این رو باید به عوامل موثر در آن توجه شود. از مهم ترین عوامل می توان به حجم فاضلاب، آنالیز کیفیت فاضلاب های بهداشتی (مخصوصا دو شاخص مهم BOD5 وCOD ، راندمان مورد نیاز جهت تصفیه و…. اشاره کرد.


برای محاسبه ظرفیت پکیج تصفیه فاضلاب باید از حجم تولیدی فاضلاب در طول شبانه روز اطلاعات کافی در اختیار باشد. می توان با توجه به نوع کاربری ساختمان و تعداد افراد ساکن در آن با استفاده از جداول ذیل این اطلاعات را استخراج کرد.


سرانه تولید فاضلاب بهداشتی در ایران (لیتر در روز)
ردیف
منشا تولید فاضلاب
واحد
محدوده لیتر در روز
مقدار لیتر در روز
1
واحد های مسکونی
شهرهای بزرگ
نفر
150-250
200
شهرهای کوچک
نفر
100-200
150
روستاها
نفر
75-150
125
2
ویلاهای تفریحی
بدون استخر
نفر
150-300
250
3
ساختمان های اداری
پرسنل 8 ساعته
نفر
45-85
70
پرسنل 24 ساعته
نفر
70-150
120
4
کارخانه ها و کارگاه های صنعتی
کارگر 8 ساعته
نفر
50-100
75
کارگر 8 ساعته با استحمام
نفر
120-170
140
کارگر 24 ساعته با استحمام
نفر
160-200
180
5
کارگاه های ساختمانی
پرسنل 8 ساعته
نفر
50-90
75
کارگر و نگهبان 24 ساعته
نفر
80-150
120

مزایای پکیج­ های تصفیه فاضلاب

در خصوص سطح فناوری پکیج های نوبن تصفیه فاضلاب نیل فام می توان به موارد ذیل اشاره نمود.
1)     فناوری به کار گرفته شده در محصولات این شرکت با توجه به نیاز مشتری ترکیبی از فناوری روز دنیا در زمینه تصفیه فاضلاب های بهداشتی (انسانی، شهری یا روستایی یا پرسنلی) شامل A2O ، MLE، IFAS،MBBR،USBF ، Biological Filters، Tapered Aeration، هوادهی مرحله ای بیو راکتورهای بافل دار و تصفیه هوازی چند مرحله ای می باشد.
 
2)     شاخص های کیفی پساب خروجی از محصولات این شرکت (شامل COD، BOD5، TSS، رنگ، بو، نیترات، فسفات، کدورت) کاملاً مطابق استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست جهت تخلیه به منابع آب های سطحی است.
 
3)     رژیم هیدرولیکی جریان با توجه به نتایج تجربی و مرتبه اول واکنش های زیستی در بیو اکتورهای هوازی از نوع جریان پیستونی (Plug Flow) طراحی و اجرا گردیده است.
 
4)     با توجه به فناوری به کار گرفته شده در این محصولات، زمان ماند سلولی (SRT) در بیو راکتورهای هوازی بالاتر از 20 روز بوده و نیازی به هاضم های هوازی و بی هوازی جهت هضم لجن مازاد نمی باشد.
 
5)     فضای مورد نیاز جهت اجرای پکیج های نوین فاضلاب نیلفام به روش رشد تلفیقی حداقل 50 درصد کمتر از فرآیند متعارف از جمله لجن فعال- هوادهی ممتد می باشد. کاهش ابعاد و احجام مخازن تاثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی دارد، به گونه ای که تا حداقل 30 درصد مصرف انرژی بهینه سازی شده است.
 
6)      این پکیج ها بدون بو و سر و صدا بوده و در مناطق شهری در مجاورت منازل مسکونی به منظور تأمین آب مورد نیاز جهت فضای سبز و آبیاری درختان غیر مثمر مورد استفاده قرار گرفته است
 
7)     کلیه تجهیزات الکترومکانیکال شامل بلوئرهای هوادهی، پمپ های لجن برگشتی، لوله های انتقال هوا و لجن برگشتی، تابلوهای برق و فرمان در کریدورهای بین پکیج ها طراحی و اجرا می گردد و نیازی به احداث ساختمان های جانبی و صنعتی جهت اتاق برق و اتاق بلوئرها نمی باشد.
 
8)     پروتکل های سندبلاست و رنگ آمیزی این شرکت مطابق استانداردهای جهانی، محصولات این شرکت را در برابر شرایط خورنده محیطی فاضلاب شامل اکسیژن، میکرو ارگانیسم ها، آب ناخالص و نور خورشید مقاوم نموده و عمر مفید محصولات را تا 20 سال افزایش داده است
 
9)     تحلیل سازه ای مخازن پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیل فام با به روزترین نرم افزارهای مربوطه در راستای افزایش مقاومت سازه ای و کاهش وزن سازه های فلزی و اقتصادی نمودن محصولات تولیدی می باشد.
 
10)مدل سازی پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیل فام با نرم افزارهای تخصصی به منظور بهینه کردن فرآیند شامل کاهش زمان ماند هیدرولیکی و افزایش شوک پذیری هیدرولیکی و افزایش بار آلی و افزایش راندمان حذف آلاینده ها در محصولات تولیدی می باشد.
 
11)امکان تولید پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیل فام با ظرفیت های متنوع از 5 تا 5000 مترمکعب در روز به صورت پیش ساخته در کارخانه این شرکت در 3 کلاس مختلف و 5 فرآیند متنوع بنا به درخواست مشتری و مشخصات کمی و کیفی فاضلاب تولیدی، شرایط آب و هوایی منطقه، کیفیت پساب خروجی مورد نیاز، محدودیت های های فضا و تأمین انرژی مورد نیاز می باشد.
 
12)قیمت تمام شده محصول به هیچ عنوان قابل رقابت نمی باشد. فرآیند استفاده شده بگونه ای طراحی شده است که در عین بهینه بودن نتایج کیفیت پساب خروجی ، ابعاد و احجم مخازن بسیار کوچک می باشد و همین امر قیمت تمام شده به صورت چشمگیر کاهش می دهد.
 
13)این پکیج ها برای کلیه فاضلاب های صنعتی بصورت مجزا و متناسب با صنعت مورد استفاده و نوع فاضلاب طراحی و تولید می گردد.
 
14)کیفیت پساب خروجی بگونه ای است که قابلیت استفاده مجدد حتی جهت شستشوی معابر و سیستم های کارواش مناسب می باشد.
 
 
  
کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب
این سیستم ‌ها جهت تصفیه فاضلاب اجتماعات، مناطق روستایی و کم جمعیت که دارای شبکه یا فاقد شبکه جمع آوری هستند، مورد استفاده قرار می‌ گیرند و اهم این مناطق و محل ها به شرح زیر می ‌باشند:
1-    اجتماعات شهری و جوامع روستایی با جمعیت های متفاوت
2-    طرح های مسکن مهر                 
3-    صنایع، کارخانجات و کارگاه ها
4-    بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ـ درمانی      
5-    کشتارگاه ها، مرغداری ها و صنایع مشابه
6-    هتل ها و مراکز اسکان موقت
7-    کمپ های تفریحی و کارگری        
8-    رستوران ها و اماکن بین شهری
9-    پادگان ها و شهرک های نظامی     
10-  شهرک ها و مجتمع های مسکونی (آپارتمان ها)
11-  مراکز آموزشی از قبیل دانشگاه­ها، مدارس و آموزشگاه­ها
 
مشخصات فنی پكيج تصفيه فاضلاب
حوضچه دانه­گیری و چربی گیری:
واحد دانه گیری به منظور حذف مواد جامد دانه ای نظیر شن و ماسه، مواد ریز معدنی و همچنين چربي موجود درفاضلاب ورودي احداث می گردد. این مواد به دلیل اینکه جرم مخصوصشان بیشتر از مواد آلی می باشد، درحوضچه دانه گیر زودتر و با سرعت بیشتر نسبت به مواد آلی ته نشین می شوند.
 
در كليه دانه گير هايي كه تاكنون توسط اين شركت طراحي و ساخته شده است، تمام پارامترهاي مربوط به حوض دانه گيري اعم از طول، عرض، ارتفاع و عوامل دخيل در طراحي دانه روب اعم از استحكام سازه فلزي، ديناميك و پروسه عملكردي و نحوه پمپاژ دانه ها و همچنين سيستم دانه شويي كاملاً بر پايه اصول مهندسی، طراحي و با نرم افزارهاي مهندسي مناسب شبيه سازي شده تا مشتری در فاز اجرا با هيچ مشكلي روبرو نشود.

حوضچه آنوکسیک:
در رآكتور انوكسيك فرايند دنيتريفيكاسيون اتفاق مي افتد. در اين فرآيند باكتري ها نيترات موجود در فاضلاب را به گاز بی اثر نیتروژن تبدیل می کنند. از تکنولوژی های انحصاری واحد آنوکسیک که توسط شرکت مهندسی کاشفان نیل فام ارایه شده است، حذف میکسر می باشد.
 
 مخازن هوادهي:
مخازن هوادهی داراي بيشترين كاربرد وكارایي بالا درتصفيه فاضلاب مي باشد. از طرف ديگر فرآيندهاي رشد ثابت داراي پايداري در برابر شوك هاي آلي و هيدروليكي مي باشند. لذا با قرار دادن بستر هاي رشد ثابت در داخل مخزن هوادهي ،اين دو مزيت در يك جا جمع شده است.
وجود بسترهاي رشد ثابت داخل مخزن سبب می شود که توده ميكروبي به آنها متصل شده و موجب افزايش ميزان بار سلولي مخازن هوادهي بدون افزايش بار جامدات ورودي به حوضچه ته نشيني ثانويه شود.
 
مخزن ته نشینی مجهز به صفحات لاملا:
به منظور دست يابي به كارایي بهتر و بيشتر درحذف كدورت در حوضچه هاي ته نشيني پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیلفام، از صفحات موازي شيب دار استفاده می نماییم. در كدورت هاي يكسان با استفاده از سيستم لاملا، درصد حذف كدورت توسط حوضچه هاي ته نشيني در پکیج(راندمان حذف بالاتر از 78 درصد) بسیار بیشتر از حوضچه های ته نشینی معمولی می باشد كه نشان دهنده ی برتري عملكرد حذف كدورت در حوضچه ته نشيني مجهز شده به سيستم لاملا این شرکت نسبت به حوض ته نشين كننده متعارف مي باشد.
 
 حوضچه گندزدایی:
فاضلاب خروجي از قسمت ته نشيني جهت گندزدايي و حذف انگل ها و ميكروب هاي موجود در فاضلاب به حوضچه تماس كلر هدايت ميشود.تعدادی از میکروب های بیماری زا احتمالاً در محیط فاضلاب نابود خواهند شد ولی تعدادی از آنها می توانند مقاومت کرده و در پساب خروجی ته نشینی نیز حضور داشته باشند. از آنجائیکه فاضلاب خروجی پکیج تصفیه فاضلاب نیل فام می تواند به مصارف گوناگون برسد، به منظور حفظ کیفیت و جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا در محیط، فاضلاب خروجی باید گندزدایی شود. در این راستا استفاده از کلر به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی که در غلظت و زمان تماس کافی باعث مرگ این میکروب ها می گردد مطرح است. البته جهت گند زدایی استفاده از سیستم های uv  و ازن زن به صورت ابشنال به مشتریان شرکت مهندسی نیل فام پیشنهاد می گردد.
 
مخزن ذخیره فاضلاب:
جهت ذخیره فاضلاب خروجی دستگاه تا چند ساعت در پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیل فام، مخزن ذخیره فاضلاب در نظر گرفته می شود. حجم مخزن ذخیره فاضلاب پکیج تصفیه فاضلاب نیل فام با توجه به درخواست مشتری قابل تغییر می باشد.
 
فیلتر های شنی تحت فشار:
فيلتر شني دستگاهي است كه با فيلتر اسيون فاضلاب باعث حذف ذرات معلق موجود در آن نظير گل، رنگ، مواد آلي، پلانكتون، باكتري ‌ها و ذرات حاصل از خوردگي مي‌شود. در اين دستگاه، پساب حاوي ذرات معلق را از بستري از ذرات يك ماده كه مي ‌تواند شن و يا ذغال آنترايست (فيلتر كربن اكتيو ) باشد عبور مي ‌دهند. در اثر عبور فاضلاب از خلل و فرج بين ذرات شن، مواد معلق آب گير كرده و آب تقريبا عاري از مواد معلق، به دست مي ‌آيد.اين فيلترها هم بصورت عمودي و هم بصورت افقي ساخته مي‌ شوند. قطر فيلترهاي عمودي استاندارد از حدود 5/0 تا 3 متر و ارتفاع آن بين 7/0 الي 3 متر مي ‌باشد. البته فيلترهاي عمودي به خاطر آنكه در تمام راستاي ارتفاع آنها عمل تصفيه فيزيكي انجام مي‌ گيرد، به فيلترهاي افقي ترجيح دارند. در فيلترهاي افقي آب ورودي و آب حاصل از شستشو از طريق يك كانال فلزي طولي تقسيم و يا جمع آوري مي ‌گردد اما در در فيلترهاي عمودي اين عمل توسط نازل هاي ورودي از بالاي دستگاه انجام مي‌ پذيرد.
 
فیلتر های کربن اکتیو:
فیلتر کربن اکتیو جهت حذف بو و رنگ فاضلاب استفاده می شود. کربن فعال به دلیل خاصیت جذب بالا باعث حذف عوامل فوق از پساب می گردد. از این نوع فیلتر ها در صنعت آب جهت حذف کلر آزاد و همین طور حذف کدورت و رنگ و بو می توان استفاده کرد. کربن فعال مواد آلی موجود در پساب را جذب و سپس تجزیه می‌ کند. در صافی کربنی، آب از بستر کربن اکتیو گرانولی عبور کرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال کربن جذب شده و در نتیجه پساب خروجی بدون هر گونه بو و رنگی خواهد بود. در صافی کربنی، پساب ورودی باید کاملا زلال‌سازی شود و فاقد هرگونه مواد کلوئیدی و معلق باشد به همین دلیل فیلترهای کربنی معمولا بعد از فیلترهای شنی در فرآیند تصفیه فاضلاب قرار می‌گیرند.
 
ضد عفونی فاضلاب با استفاده از پکیج ازن زنی:
گاز ازن یکی از قوي‌ترين اكسيد كننده هاي موجود در طبيعت به شمار مي ‌رود. ازن در طبيعت به دو روش توليد مي شود، يكي تابش نور فرابنفش صاتع شده از خورشيد در طول موج 185 نانومتر و ديگري تخليه الكتريكي كه بصورت رعد و برق رخ مي دهد و موجب توليد ازن از اكسيژن موجود در هوا مي‌شود.ازن عامل ضد ميكروبي با طيف گسترده و قوي بوده كه مي‌تواند باكتري‌ها، قارچ‌ها، ويروس‌ها، جلبک‌ها، کپک‌ها و … را در زمان كوتاهي بطور كامل از بين ببرد. اين سيستم در گندزدايي انواع آب‌هاي مصرفي در داروسازي‌ها صنايع غذايي، آبهاي بسته‌بندي، آب‌هاي فرآيندي، تصفيه پساب‌هاي صنعتي و استخرهاي شنا كاربرد دارد.


ضد عفونی پساب با استفاده از اشعه UV:
امروزه استفاده از اشعه UV   با توجه به فقدان آثار نامطلوب آن بر روی محیط زیست به عنوان يك عامل ضدعفونی کننده در تصفيه آب در حال گسترش می باشد. بطور كلي عملكرد سيستم هاي ماوراء بنفش در ضدعفوني فاضلاب شامل توليد اشعه ماوراء بنفش با طول موج نانومترتوسط لامپ جيوه فشار پايين و يا خروجي پلي كروماتيك با طول موج 200نانومتر تا امواج مادون قرمز و مرئي توسط لامپهاي UV  با فشار متوسط مي­باشد. طول موج بهينه در عملكرد گندزدائي در حدود 260  نانومتر مي­باشد. مكانيسم عملكرد UV در از بين بردن ميكروارگانيسم ها شامل جذب فوتونهاي پر انرژي فرا بنفش توسط  DNAمي­باشدكه با تركيب شدن فوتونها با DNA خاصيت تكثير ميكروارگانيسمها از بين رفته و بافت ميكروارگانيسم متلاشي مي­گردد. كاربرد اشعهUV  به عنوان گزینه جدید جهت ضدعفونی پساب در مقایسه با گاز ازن که دارای هزینه سرمایه گذاری بالائی می­باشد و در رابطه با کلر که تولیدات جانبی مضر در آب به جا می­گذارد مطرح است. عملكرد اشعه UV  علاوه بر از بين بردن قابليت توليد مثل و تخريب باكتريها، در مقايسه با ضدعفوني كننده­هاي شيميايي، از قابليت نابودسازي انگل­هاي مقاوم به ضدعفوني كننده هاي شيميايي  نيز برخوردار مي ­باشد.


سیستم پایش آنلاین پساب خروجی:
به طور کلی فرایندهای تولید آب و یا تصفیه فاضلاب به نحوی طراحی می گردند که در هر مرحله با افزایش و یا کاهش برخی پارمترهای کیفی همراه خواهند بود. حال اندازه گیری سریع و مستقیم این پارامترها به طراحی صحیح و اطلاع از نحوه عملکرد بخشهای مختلف این فرایندها کمک می نماید. اندازه گیری آنلاین برخی از فاکتورهای شیمیایی و فیزیکی در خروجی پسابهای بهداشتی و صنعتی علاوه بر اطلاع رسانی از راندمان کاری یک تصفیه خانه در حذف آلاینده های زیست محیطی، مسئولین مربوطه را از نیز از شاخصه های کیفی پساب دفع شده به محیط زیست و مقایسه آن با میزان استاندارد تعریف شده مطلع می نماید.
 
سیستم کنترل و تابلو برق:
تابلو قدرت و فرمان پکیج تصفیه فاضلاب نیل فام بر اساس جدیدترین استاندارد های ملی و بین المللی و با بهترین تجهیزات ساخته و اتاق کنترل نصب می شود.
 
دمنده هوا (بلوئر):
در پکیج های نوین تصفیه فاضلاب نیل فام رشد و تکثیر میکرو ارگانیسم ها و اکسیداسیون مواد آلی فاضلاب توسط آن ها به حضور و مقدار اکسیژن محلول در تانک های مربوطه بستگی دارد. انتقال اکسیژن مورد نیاز دستگاه توسط دمنده (بلوئر) قابل انجام است. جریان هوای تولیدی توسط بلوئر فشرده، خشک، عاری از روغن و هرگونه آلودگی است. ظرفیت بلوئر ها از 100 تا 4000 متر مکعب در ساعت و افزایش فشار خروجی تا 1000 میلی بار امکان پذیر است. هر پکیج کامل هوادهی عمقی شامل شاسی و پایه استقرار، بلوئر، الکترو موتور، تسمه و پولی، اگزوز صداگیر، فیلتر هوا ، شیر اطمینان و لوله های ارتباطی می باشد. سرعت جریان هوا در لوله ها حداکثر 20 متر در ثانیه در نظر گرفته شده است.
 
افشانک هوادهی (دیفیوزر):
در روش هاي هوادهي عمقي به منظور انتقال و تزريق مناسب هواي فشرده به آب يا فاضلاب استفاده از افشانك ها یا دیفیوزرهای هوادهی به دليل توليد حباب هاي بسيار ريز توصيه مي شود. هر قدر حباب هاي هوا كوچكتر باشند، راندمان انتقال اكسيژن به آب به دلیل افزایش سطح تماس بيشتر خواهد بود. دیفیوزرها بسته به نوع كاربرد و اندازه روزنه ها در انواع حباب ريز و حباب درشت موجود مي باشند. دیفیوزرهاي نوع حباب ريز از يك ديسك با قاب نگهدارنده محكم از جنس پلي پروپلين و يك غشاء لاستيكي قابل انعطاف از جنس EPDM که دارای روزنه های بسیار ریزی جهت عبور حباب هاي هوا می باشد تشكيل مي گردند. اتصال ورودي دیفیوزرها در قسمت تحتاني قاب تعبيه شده است كه توسط بوشن هم سايز و يا كمربند ویژه اتصال از جنس پلي اتيلن قابل نصب روي انواع لوله مي باشد . در بسياري از موارد بدليل نياز به اختلاط و تلاطم بيشتر بويژه درحوضچه هاي متعادل سازي فاضلاب استفاده از دیفیوزرهای حباب ترجیح داده می شوند. این دیفیوزرها قابليت اختلاط شدیدتر جهت و تعليق رسوبات و لجن هاي غليظ را دارا مي باشند. دیفیوزرهاي حباب درشت اغلب از جنس پلي پروپلين و پي وي سي به شكل هاي بشقابي ساده و سوپاپي و یا قارچی قابل عرضه مي باشند. با توجه به تنوع موجود در طرح دیفیوزرها، ساير انواع آن در مدل هاي مختلف از قبیل لوله اي ، دیسکی طبق سفارش قابل تهیه و عرضه مي باشند.
 
 

نصب و راه اندازي پکیج تصفیه فاضلاب
تمامی فعالیت های مربوط به بخش های طراحی و تدارک و ساخت سیستم های تصفیه با هدف امکان هرچه بهتر راه‌اندازی و بهره برداری آنها انجام می پذیرد. تخصص و تجربه شرکت مهندسی کاشفان نیلفام در استقرار سیستم های تصفیه باعث شده است که نکات و ملاحظات موثر در کارایی مد نظر قرار گرفته و از آنها در جهت دستیابی به اهداف تصفیه استفاده گردد. چنانچه استقرار یک سیستم تصفیه را در چهار مرحله طراحی، ساخت، راه اندازی و بهره برداری تقسیم بندی نمائیم، پس از اتمام مرحله طراحی و ساخت لازم است که عملیات راه اندازی به انجام رسد. در مرحله اول راه اندازی تجهیزات الکترومکانیکال بکار افتاده و جریان هیدرولیکی سیستم تصفیه برقرار می گردد. سپس بسته به نوع فرایند تصفیه پس از طی دوره راه اندازی، سیستم به راندمان اصلی و کامل خود خواهد رسید.

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب
قیمت پکیج تصفیه فاضلاب نیلفام به مواردی همچون مشخصات فاضلاب ورودی، حجم فاضلاب، جنس پکیج، متریال استفاده شده در ساخت اجزای آن، نوع فرآیند تصفیه، تجهیزات جانبی پکیج و کیفیت فاضلاب خروجی بستگی دارد. هرکدام از این عوامل در تعیین قیمت نهایی پکیج تصفیه فاضلاب تاثیر به سزایی دارند.