پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR


 

پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR یکی از فرآیندهای تصفیه بیولوژیکی فاضلاب به روش هوازی است. سیستم های تصفیه متداول دارای یک واحد هوادهی فاضلاب و زلال ساز ثانویه هستند. زمانی که تصفیه پساب با استفاده از فرایندهای بیولوژیکی هوازی یا بی هوازی انجام شود، پایداری سیستم و کیفیت آب تصفیه شده معمولا به جداسازی لجن باقی مانده در انتهای فرآیند وابسته است. دفع مقدار زیادی از لجن تولید شده در این فرآیند باعث افزایش هزینه می شود.

به طور معمول می توان برای رفع مشکلات مربوط به فرآیند های لجن فعال همچون جداسازی لجن از پساب خروجی، از فرآیند MBR  استفاده کرد. درواقع با تصفیه فاضلاب در پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR، مرحله تصفیه شیمیایی و ته نشینی مواد معلق حذف می شود.  MBR ترکیبی از بیوراکتور و غشاء است که غشاء داخل یا خارج بیوراکتور متصل می­شود. تصفیه فاضلاب در MBR شامل دو مکانیسم تصفیه بیولوژیکی در داخل بیوراکتور توسط توده زیستی معلق برای واکنش­های بیوشیمیایی (به عنوان مثال، اکسیداسیون زیستی، نیتریفیکاسیون و دنیتریفیکاسیون) و فرایند تصفیه فیزیکی توسط غشاء است
 

پلیمرهایی همچون پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی وینیلیدین فلوراید، مواد مورد استفاده در ساخت غشاء در پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR هستند. در سیستم های غشایی بسته به اندازه متوسط ذرات موجود، 4 نوع غشاء میکروفیلتر، اولترافیلتر، نانوفیلتر و اسمز معکوس مورد استفاده قرار می گیرد. در پکیج های تصفیه فاضلاب به روش MBR، به طور معمول دو نوع غشاء میکروفیلتر و اولترافیلتر به دلیل سایز حفرات کوچکتر در مقایسه با سایر انواع غشاها به عنوان غشاهای با پتانسیل گرفتگی کم مورد استفاده قرار می گیرند.

در بهره برداری پکیج های تصفیه فاضلاب به روش MBR، سن لجن تا 100 روز نیز می تواند تنظیم شود و این امر منجر به کاهش تولید لجن و هزینه های دفع آن می گردد. پکیج های تصفیه فاضلاب به روش MBR با توجه به مزایای زیاد همچون کیفیت بالای پساب تولیدی و تولید لجن کم، توجه زیادی را طی سال های اخیر به خود جلب کرده اند. با این حال گرفتگی غشاء به عنوان چالش اساسی این سیستم ها همچنان پابرجاست.
 
 


گرفتگی غشاء بزرگترین چالش در استفاده گسترده درMBR است که حاصل تعامل فیزیکی و شیمیایی بین غشاء و اجزای مخلوط مایع است. گرفتگی به دلیل اتصال نامطلوب بین رسوب ذرات معلق، میکروارگانیسم‌ ها و کلوئیدها در MBR روی سطح غشاء و/ یا درون منافذ غشاء رخ می ­دهد. گرفتگی غشاء منجر به کاهش نفوذپذیری غشاء در طی فیلتراسیون و در نتیجه افزایش مقاومت آن در برابر جریان و افزایش هزینه ­های عملیاتی به دلیل استراتژی ­های کنترل گرفتگی از قبیل هوادهی و استفاده از مواد شیمیایی برای شست­ و شوی غشاء می ­شود.
 
 

مکانیسم ­های گرفتگی غشا

مکانیسم ­های گرفتگی در MBR شامل سه مرحله اصلی به شرح زیر می ­باشند:

 محدود شدن حفره: گرفتگی آرام و بسته شدن حفرات نتیجه پوشیده شدن حفرات با مواد محلول و مواد جامد با اندازه کوچکتر از منافذ غشاء می ­باشد که منجر به افزایش فشار انتقالی غشاء می­ شود.
 
مسدود شدن یا بسته شدن حفرات: این امر به علت جذب SMP و مواد کلوئیدی و مواد آلی با اندازه نزدیک به قطر حفرات غشاء رخ می­ دهد که منجر به گرفتگی غشاء می ­شود.
 
تشکیل لایه کیک: تشکیل لایه کیک توسط رسوب مواد بزرگتر از حفرات غشاء ایجاد می ­شود.

 
طبقه بندی گرفتگی غشایی

گرفتگی غشاء در پکیج های تصفیه فضلاب به روش غشایی به سه زیر شاخه گرفتگی قابل حذف، غیر قابل حذف و برگشت ناپذیرتقسیم می شود. گرفتگی قابل حذف یا برگشت پذیر به دلیل اتصال مواد به سطح غشاء و تشکیل لایه کیک ایجاد می شود. از این گرفتگی میتوان با کاهش فلاکس یا افزایش سرعت جریان متقاطع جلوگیری کرد. همچنین می تواند به وسیله شست و شوی فیزیکی حذف و یا توسط شست‌وشوی معکوس کاهش یابد. جذب مواد محلول و کلوئیدی که منجر به مسدود شدن حفرات می شود، منجر به گرفتگی غیرقابل حذف شده، که با استفاده از مواد شیمیایی قابل برطرف شدن می باشند. گرفتگی برگشت ناپذیر، ناشی از جذب مواد پروتئینی و هیومیک اسید می باشد كه نمی توانند با استراتژی های فیزیکی و یا شیمیایی حذف شوند و منجر به کاهش قابل توجهی در بهره وری غشاء و در نتیجه نیاز به جایگزینی غشاء می شود. عوامل موثر بر گرفتگی غشاء، در نوع و طبقه بندی گرفتگی غشاء تاثیر گذار می باشند.
 


مزایای پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR

 • کیفیت بالای پساب خروجی
 • کنترل کامل بر SRT و HRT
 • فضای مورد نیاز کم
 • عدم نیاز به حوض­ های ته ­نشینی
 • عدم وابستگی کیفیت جداسازی مواد جامد به غلظت یا مشخصات جامدات معلق مخلوط
 • امکان طراحی سیستم با سن لجن طولانی و در نتیجه تولید لجن کم
 

معایب پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR

 • گرفتگی غشاء
 • افزایش هزینه ­های عملیاتی به سبب تعویض غشاء
 • نیازمند متعادل سازی جریان ورودی  کاربرد پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR

 • تصفیه فاضلاب انواع کارخانجات تولید مواد غذایی
 • تصفیه فاضلاب کشتارگاه های دام و طیور
 • تصفیه فاضلاب صنایع همچون صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و ...
 • تصفیه فاضلاب مناطق شهری، روستایی و کمپ ها
 • تصفیه فاضلاب بیمارستان ها، هتل ها، مجتمع های تفریحی
 • تصفیه فاضلاب مدارس و مراکز آموزشی
 

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR

شرکت مهندسی کاشفان نیل فام تامین کننده پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBR شرکت مهندسی کاشفان نیل فام به مواردی همچون مشخصات فاضلاب ورودی، حجم فاضلاب، جنس پکیج، متریال استفاده شده در ساخت اجزای آن، نوع فرآیند تصفیه، تجهیزات جانبی پکیج و کیفیت فاضلاب خروجی بستگی دارد. هرکدام از این عوامل در تعیین قیمت نهایی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی  و پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تاثیر به سزایی دارند. . جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان فروش شرکت مهندسی کاشفان نیل فام تماس حاصل فرمایید.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید