پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS


 

 شرکت مهندسی کاشفان نیلفام با استفاده از فرآیند IFAS که نوعی فرآیند هیبریدی است، پکیج تصفیه فاضلاب را به شکل بهینه ارائه می کند.فرآیند IFAS معمولاً به عنوان یک راه حل مقاوم­ سازی برای سیستم­ های لجن فعال معمولی که ظرفیت آن ­ها بیش از حد است، نصب می ­شود. فرآیند IFAS نوعی فرآیند بیولوژیکی با رشد چسبیده می ­باشد. در این فرآیند میکروارگانیسم ­ها بر روی مدیاها تشکیل ­شده و یک لایه بیولوژیکی به نام بیو­فیلم را تشکیل می ­دهند. لایه بیوفیلم در حقیقت یک ساختار غیر یکنواخت بسیار پیچیده بوده و اعتقاد بر این است که این لایه دارای منافذ عمودی و افقی زیادی است که فاضلاب از بین آنها عبور می ­کند. 

 

 


طرح شماتیک تصفیه فاضلاب به روش IFAS
در پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS علاوه بر رشد چسبیده توده زیستی، رشد معلق نیز وجود دارند. زیست­ توده معلق با برگشت لجن از حوض ته نشینی ثانویه به حوض هوادهی، وزیست توده چسبیده با رشد میکروارگانيسم­ها بر روی مدیا تشکیل می­شوند. پیکربندی پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS و پکیج تصفیه فاضلاب به روش MBBR مشابه است، تنها تفاوت این دو فرآیند وجود جریان برگشتی لجن و مواد معلق جامد در فرآیند IFAS می باشد. 
 

 

چندین پارامتر بر عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS تاثیرگذارند که از جمله آن ها می توان به مدیا، زمان ماند هیدرولیکی خوراک، میزان هوادهی، سن لجن، و اکسیژن محلول اشاره کرد. 
 
پارامترهایی مانند مقدار اکسیژن محلول پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS برای حفظ غلظت مناسب میکروارگانیسم ها مهم است. انتخاب مقدار زمان ماند هیدرولیکی خوراک به الزامات فاضلاب تصفیه شده و مشخصات ان بستگی دارد. یک سن لجن کوتاه حذف مواد آلی را تسهیل می کند در حالی که سن لجن طولانی تر باعث افزایش غلظت مواد معلق جامد مخلوط می شود اما مانع انتقال اکسیژن می شود. دمای پایین و pH سبب کاهش فعالیت بیولوژیکی میکروارگانیسم ها می شود. به همین سبب توجه به تمامی پارامترهای تاثیر گذار در طراحی فرآیند بسیار مهم می باشد.
ویژگی های مدیا پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS بسیار مهم و حیاتی می باشد و به عبارتی قلب پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS را تشکیل می دهد. در راستای این هدف مدیاهای مختلفی تولید گشته اند که به دو دسته معلق و ثابت تقسیم می شوند. در انتخاب مدیا چندین نکته اساسی وجود دارد که از جمله آن ها می توان به جنس بستر، شکل هندسی، ابعاد، دانسیته مدیا، مساحت سطح ویژه و هزینه تولید آن ها اشاره کرد
متداول ترین ماده ای که امروزه برای ساخت مدیای پلاستیکی استفاده می شود، ترکیبات پلی اتیلن با دانسیته بالا یا پلی پروپیلن با دانستیه بالا با وزن مخصوص 96% -94% می باشد. بدین ترتیب به راحتی می توانند در حوض هوادهی پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS شناور بمانند. شکل هندسی و ابعاد مدیا مستقیماً بر سطح ویژه و هزینه تولید مدیا تاثیر دارد. هزینه ساخت هر واحد مدیا با کاهش ابعاد آن افزایش می یابد، ولی در این حالت سطح ویژه نیز افزایش می یابد.

 


 

 انواع پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS

براساس مدیای به کار گرفته شده در فرایند IFAS، پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS به دو دسته کلی تقسیم بندی می شوند.
 
پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS با مدیای ثابت: در این حالت مدیای تعبیه شده در داخل حوضچه هوادهی به صورت ثابت می باشد. بصورت معمول این نوع مدیا ها را بواسطه آنکه وزن مخصوص آنها  کمتر از آب است در داخل یک قاب فلزی قرار داده وآنرا در نهایت ازطریق اتصالات مربوطه در درون واحد ثابت می کنند. مهمترین عیب این واحدها گرفتگی می باشد که راهبران را ملزم می کند در فواصل زمانی مناسب مدیا را مورد شستشوی معکوس قرار دهند. از طرف دیگر سطح ویژه این نوع مدیاها معمولاً کمتر از مدیای غوطه ور می باشد.
 
پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS با مدیای غوطه ور: در این حالت مدیای قرار داده شده در حوضچه هوادهی به صورت معلق وغوطه ور می باشد. عمل شناور سازی مدیا از طریق میکسر یا بلوئر عمقی تامین می گردد. در این واحدها گرفتگی وجود ندارد ومعمولاً مدیای غوطه ور سطح ویژه بیشتری را نسبت به مدیای ثابت دارا می باشند.
 


مزایای پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS

 • مقاومت بالا در برابر شوک آلی و هیدرولیکی
 • انعطاف­ پذیری و قدرت تصفیه بالا
 • افزایش بهره ­وری حجمی بدون افزایش سطح مواد جامد معلق مخلوط
 • قابلیت منحصر به فردی برای توسعه و به روزرسانی برای پاسخگویی به خواسته ­های جدید
 • خصوصیات ته­نشینی بهبود ­یافته (کاهش شاخص حجمی لجن).
 

معایب پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS

 • هزینه عملیاتی بالا به سبب نیاز به انرژی مداوم
 • نیاز به خرید مدیا
 • ایجاد بو در هنگام آبگیری لجن
 • افزایش افت فشار هیدرولیکی در واحد هوادهی به علت نصب صفحات سوراخدار جهت جلوگیری از خروج مدیا

کاربرد پکیج های تصفیه فاضلاب به روش IFAS

 • اجتماعات شهری و جوامع روستایی با جمعیت های متفاوت
 • طرح های مسکن مهر                 
 • صنایع، کارخانجات و کارگاه ها
 • بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ـ درمانی      
 • کشتارگاه ها، مرغداری ها و صنایع مشابه
 • هتل ها و مراکز اسکان موقت
 • کمپ های تفریحی و کارگری        
 • رستوران ها و اماکن بین شهری
 • پادگان ها و شهرک های نظامی     
 • شهرک ها و مجتمع های مسکونی (آپارتمان ها)
 • مراکز آموزشی از قبیل دانشگاه­ها، مدارس و آموزشگاه­ها

قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS

شرکت مهندسی کاشفان نیل فام تامین کننده پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت می باشد. قیمت پکیج تصفیه فاضلاب به روش IFAS شرکت مهندسی کاشفان نیل فام به مواردی همچون مشخصات فاضلاب ورودی، حجم فاضلاب، جنس پکیج، متریال استفاده شده در ساخت اجزای آن، نوع فرآیند تصفیه، تجهیزات جانبی پکیج و کیفیت فاضلاب خروجی بستگی دارد. هرکدام از این عوامل در تعیین قیمت نهایی پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی و پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی تاثیر به سزایی دارند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید