پکیج تصفیه فاضلاب کارواش

پکیج های تصفیه فاضلاب کارواش:

در سال های اخیر همگام با افزایش نرخ سفرهای درون شهری و برون شهری، با رشد فزاینده ی وسایل نقلیه مواجه هستیم. در دنیای امروز آپارتمانی ما، نیاز به شستشوی مکانیزه ماشین ها در کارواش ها چشمگیر شده است که حاصل این نیاز مردم و چرخه اقتصادی، پساب یا فاضلاب تجمعی در کارواش ها می باشد که آلایندگی هایی نظیر گل ولای حاصل از شستشو، مواد شوینده (دترجنت)، چربی وروغن، مواد معلق (TSS) می باشد. آلودگي ناشي از فعاليت كارواش‌ها، با غلظت و تنوع بالاي آلودگي‌ها تاثيرات پيچيده‌اي بر منابع پذيرنده پساب دارد.

بدون اغراق مي‌توان گفت آلودگي حاصل از يك واحد كارواش از يك مجتمع 2هزار نفري بيشتر است. 
 نکته حائز اهمیت عدم آگاهي و دانش كافي نسبت به تخليه فاضلاب آلوده به چاه‌ها، نهرهاي عمومي و آب های زیرزمینی می باشد که صدمات جبران ناپذیری را به محیط زیست وارد می نماید، این درحالی است که فاضلاب کارواش جزء فاضلاب های صنعتی دسته بندی می شود و با توجه به ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای که دارد نمی تواند به صورت خام وارد محیط زیست شود و امروزه در اكثر كشورهاي پيشرفته دنيا تمامي واحدهاي كارواش مجهز به سيستم تصفيه فاضلاب و استفاده مجدد از پساب هستند.براساس آمارهای بدست آمده هر وسیله ی نقلیه به طور میانگین بیش از 5 بار در سال به واحد های کارواش مراجعه می­کنند، و بطور میانگین حدود 150 الی 250 لیتر آب شیرین برای این امر اختصاص می­یابد.
 

ماهیت و نوع فاضلاب در تصفیه فاضلاب یا پساب کارواش ها

اولین کاری که در کارواش ها بر روی ماشین ها صورت می­گیرد شستشو با آب است که گل و لای روی ماشین­ها با این عمل به آب خروجی اضافه می­شود که در بحث تولید فاضلاب با عنوان TSS یا مواد معلق یاد می­شود این مواد قابلیت ته نشینی دارند. مرحله بعدی در شست و شوی ماشین ها در کارواش اضافه نمودن کف یا اصطلاحا دترجنت می باشد که دارای سورفاکتانت ها می باشند این ماده ماهیت آلی داشته و باعث تغییر کیفیت شیمیایی در آب می شود.

از دیگر موادی که موجود در پساب یا فاضلاب کارواش ها می باشد روغن وگریسی است که همراه با شستشو به آب اضافه می شود و موجب آلودگی جدی منابع آب زیرزمینی می شود و همین طور فلزات سنگینی مانند سرب که می باید در تصفیه پساب یا فاضلاب تولیدی در کارواش ها بدان توجه کرد
.
در کارواش ها پساب حاصل از شست وشوی ماشین ها مستقیماً به چاه یا کانال­های آب تخلیه می­شوند که این امر سبب آلودگی جدی و سمی شدن سفره ها و منابع آب زیرزمینی می شوند که امر تصفیه فاضلاب کارواش ها را ضرورت می­بخشد.

پکیج تصفیه فاضلاب کارواش
 
 
روش 
Electrocoagulation:
کاربرد فن­آوری های الکتروشیمیایی در صنعت آب و فاضلاب بسیار متنوع می باشد. این تکنیک در موقعیت­ها و صنایع مختلف در حذف دامنه وسیعی از آلاینده ها به کار گرفته شده است. از جمله موارد کاربرد این تکنیک در صنعت آب و فاضلاب  و پکیج تصفیه فاضلاب می‌توان به تصفیه آب، شکستن امولسیون های چربی و نفت در آب، حذف مواد آلی طبیعی از آب، فلوئورزدایی، حذف ترکیبات سولفاته، پکیج تصفیه فاضلاب های بهداشتی شهری و رستوران، حذف فلزات سنگین، حذف آرسنیک، حذف ترکیبات فنلی، پکیج تصفیه فاضلاب صنعتی مانند صنایع لبنی و تولید چیپس، صنایع تولید مخمر و خمیر ترش، تصفیه فاضلاب کارواش ها، تصفیه فاضلاب صنایع پرداخت فلزی، فاضلاب‌های رخشویخانه‌ها و صنایع نساجی و همچنین تصفیه فاضلاب‌های رادیواکتیو اشاره نمود.

روش­های الکتروشیمیایی شامل: الکتروکواگولاسیون، الکتروفلوکولاسیون و الکتروفلوتاسیون می­
باشد. روش الکتروشیمیایی الکتروکواگولاسیون عوامل ناپایدار کننده­ای که باعث خنثی سازی لازم جهت جداسازی آلاینده ­ها می شود را تامین می­نماید. الکتروفلوکولاسیون نیز تولیدکننده عواملی است که پل­سازی ذرات یا انعقاد را به پیش می ­برند. الکتروفلوتاسیون روشی است که طی آن آلاینده ­هایی نظیر چربی­و روغن با حباب ­های گاز که در سطح الکترود تشکیل شده­اند(H2O2مورد حمله قرار گرفته و همراه با این حباب­­ها به سطح محلول منتقل می­شوند. بدین ترتیب حذف آلاینده ­ها از سیستم با انجام کفاب گیری قابل حصول خواهد بود.

انعقاد و لخته ­سازی به روش الکتروشیمیایی توانسته است پارامترهای موجود در فاضلاب کارواش ها را به میزانی که در جدول زیر مشاهده می کنید کاهش دهد.

پارامترهای اندازه گیری شده
(%)COD
(%)BOD
(%)TSS
(%)سرب
(%)دترجنت
(%)آهن
راندمان حذف
87/96
21/94
23/98
43/99
88/99
67/99
 

نتایج نمونه تصفیه پساب کارواش به روش انعقاد الکتریکی:

مواد آلوده کننده
تخلیه­آبهای سطحmg/l
تخلیه به چاه های جاذب mg/l
مصارف کشاورزی و آبیاری mg/l
BOD
۵۰
۵۰
۱۰۰
COD
۱۰۰
۱۰۰
۲۰۰
TSS
۶۰
۶۰
۱۰۰
روغن و چربی
۱۰
۱۰
۱۰
دترجنت
۱/۵
۰/۵
۰/۵
رنگ
۷۵
۷۵
۷۵
کدورت
۵۰
۵۰
pH
۶/۵ – ۸/۵
۹-۵
۸/۵-۶
 
در این روش نیازی به استفاده از مواد شیمیایی به عنوان منعقد کننده نیست. یون های فلزی حاصل از عبور جریان مستقیم از سلول الکتروشیمیایی، هیدرولیز گردیده و یون های فلزی هیدروکسید تولید می کنند.
لخته های نا محلولAl(OH)3 نقش اصلی را در عمل تصفیه دارند. ذرات آلاینده یونی باردار تحت تاثیر برهمکنش ناشی از یون­های تولید شده از انحلال الکترود قربانی خنثی گردیده و با جذب شدن توسط یکدیگر یعنی عمل انعقاد حذف می­شوند. همچنین گاز هیدروژنی که در الکترود کاتد آزاد می شود برخی لخته­های موجود در محلول را در سطح آن شناور ساخته و جدا می­کند.

فاضلاب پس از گذراندن این مرحله، وارد مرحله بعدی یعنی اختلاط آرام منتقل می گردد در این مرحله فلوک­های تشکیل شده در مرحله قبل به یکدیگر چسبیده و سبب تشکیل فلوک­هایی می گردد که در مرحله ته نشینی بهتر ته نشین می گردد. پس از این مرحله فاضلاب وارد واحد ته نشینی می گردد که این واحد به روش استاتیکی طراحی شده و فاضلاب از انتهای یک مانع به مخزن وارد می­گردد. پساب، پس از سرریز شدن از 
V-notch به بیرون انتقال می یابد. پس از این مرحله فاضلاب عاری از مواد جامد خارج می گردد.

مزایای تصفیه فاضلاب کارواش با روش انعقاد الکتریکی

 از مزایای تصفیه فاضلاب کارواش به روش EC حذف هزینه مواد شیمیایی و اپراتوری آسان این سیستم می باشد. پکیج انعقاد الکتریکی دارای راندمان 99% حذف فلزات سنگین، راندمان بالا در حذف مواد معلق وکدورت وروغن موجود در پساب کارواش می باشد. این پکیج بصورت اتومکانیک و یکپارچه آب تصفیه شده از سیستم تصفیه را جهت شستشوی دوباره اتومبیل ها آماده می کند.

برای اطلاعات بیشتردر مورد چگونگی طراحی پکیج تصفیه فاضلاب کارواش می توانید مقاله  "Design of a car wash waste water treatment process for local car wash stations" را مطالعه فرمایید. 
 

مهمترين نتايج حاصل از اجراي پروژه:

-          عدم استفاده از مواد شیمیایی در فرایند تصفیه فاضلاب که در صورت استفاده مجدد از پساب تصفیه شده، رنگ ماشین را از بین نمی برند.
-          بهره برداری کم هزینه و آسان
-          عدم نیاز به نیروی ماهر بهره بردار
-          سطح اشغال پایین دستگاه
-          امکان استفاده از برق تک فاز
-          طیف استفاده وسیع از پکیج