گروه بهره برداری شرکت نیلفام از واحدهای زیر تشکیل شده است:

 

اجرای برنامه تعمیرات و نگهداری برای تمام تاسیسات تصفیه خانه های آب و فاضلاب یک امر ضروری میباشد به طوری که طول عمر و بهره وری سیستم به اجرای دقیق این برنامه ها وابسته است. شرکت مهندسی کاشفان نیلفام در این راستا اقدام به تهیه برنامه های تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و پیش بینانه برای تصفیه خانه های فاضلاب در حال بهره برداری با هدف افزایش قابلیت اطمینان و تعمیرپذیری دستگاهها، نموده است.

طبق برنامه نگهداری پیشگیرانه(PM) فعاليت هايي شامل بازديد،تميزکاری، کنترل، سرويس، تنظيم، تعويض و در برخی از موارد تعميرات جزيی که بطور تناوبی و بر حسب دوره های تعريف شده، انجام می گيرند که سبب تاخير و کم شدن تعميرات و کاهش هزینه های تعویض دستگاه ها می گردند.

همچنین طبق نگهداری پیش بینانه(PDM)، با پيش‌بينی وضعيت تجهيز در آينده و با بهره‌گيری از روش‌هايی مانند آناليز روغن، آناليز ارتعاشات، آناليز صدا، آناليز خوردگی (ضخامت سنجی) و آناليز حرارت عملکرد، نسبت به تعمير اقدام می شود. اجرای صحيح اين رويکرد هزينه های اضافی فعاليت های PM را به شدت کاهش می دهد و باعث میشود که بتوان تا حد قابل قبولی وضعيت فعلی و تجهيز آينده را پيش بينی نمود.

 با توجه به اتوماتیک بودن عملکرد دستگاه در مجموع عملیات بهره برداری پکیج های تصفیه فاضلاب توسط یک نفر و 2 ساعت در روز امکان پذیر می باشد.

 

 

عملیات بهره برداری شبکه جمع آوری فاضلاب شامل موارد زیر می باشد:

ردیف

عنوان

شرح

1

شست و شو و لايروبي شبكه‌ي فاضلاب

شست و شو و لايروبي كليه شبكه هاي جمع آوري فاضلاب در حال بهره برداري ، حداقل يكبار درسال مطابق نقشه و برنامه زمان بندي

2

بازرسي آدم‌روها

بازرسي ادواري كليه آدم روها (مطابق برنامه) و رفع نواقص آنها

3

ویدیومتری شبکه و تهيه‌ي نقشه‌ي وضعیت شبکه

 انجام عمليات ویدیومتری شبکه و تهيه‌ي نقشه‌ي وضعیت شبکه در مدار بهره برداري

4

هم‌سطح‌سازي آدم‌روها

تعداددريچه هاي ادم رو كه با انجام عمليات هم سطح سازي، سطح آنها هم تراز با آسفالت خيابان و يا معبر قرار داده مي شود.

5

اصلاح انشعابات ريزشي

شناسايي، ثبت و اصلاح كليه انشعابات ريزشي 

6

تهيه‌ي نقشه‌ي ديجيتال

تهيه نقشه هاي ديجيتالي براي كليه شبكه هاي جمع آوري فاضلاب درحال بهره برداري 

7

GIS شبكه‌ي فاضلاب

 GIS نمودن نقشه هاي مذكوربطوركامل (طول شبكه هاي جمع آوري فاضلاب درحال بهره برداري كه براي آن  نقشه هاي GIS تهيه شده است.)

8

بازسازي شبكه‌ي فاضلاب بر اساس ویدیومتری

اصلاح و بازسازي شبكه هاي فاضلاب درحال بهره برداري به ميزان 6، 0 – 4 ، 0 متر به ازاي هرانشعاب در شهرهاي داراي شبكه فاضلاب
 يا قدمت بيش از 10 سال ‌(درصورتي كه شبكه فاضلاب ويديومتري  شده باشد واطلاعات واقعي از ميزان تخريب *آن در دسترس باشد، 
ملاك بازسازي اطلاعات ويديومتري خواهد بود)

9

نصب دبي‌سنج 

نصب دبي سنج ها (يا بازسازي آنها) به منظور اندازه گيري فاضلاب ورودي(حتي المقدور قبل از ايستگاه پمپاژ)، پساب خروجي و اندازه گيري لجن برگشتي (در تصفيه خانه هاي فاضلاب با سيستم لجن فعال) در كليه تصفيه خانه هاي فاضلاب

10

مطالعه و بررسی کمی و کیفی لجن تصفيه‌خانه‌هاي فاضلاب 

انجام مطالعات كمي و كيفي بر روي لجن تصفيه خانه هاي فاضلاب درحال بهره برداري

11

پياده‌سازي برنامه‌ي PM در تأسیسات

 تكميل و پياده سازيبرنامه PM و برنامه هاي مشابه در تصفيه خانه هاي فاضلاب درمدار  بهره برداري

 

 واحد آزمایشگاه

در این واحد پارامترهای فیزیکی و شیمیایی در پساب خروجی فاضلاب به منظور تعیین میزان آلودگی پساب ها برای تخلیه به منابع پذیرنده اندازه گیری می شود.

 

وظایف :

  • نمونه برداری از فاضلاب ورودی پساب خروجی و لجن فاضلاب کارخانجات و پساب صنایع مختلف.

  • انجام آزمایش های فیزیکی نظیردرجه حرارت,  هدایت الکتریکی, کل جامدات, کل مواد معلق , کل جامدات محلول ….. 

  • انجام آزمایش های شیمیایی نظیر BOD, DO , COD, آمونیاک , نیترات , نیتریت , فسفات , کلراید , قلیاییت , اسیدیته , چربی و روغن , سختی کل , سختی کلسیم ….
  • انجام آزمایش های فلزات سنگین نظیر کروم , کبالت , کادمیوم , مس , سرب , نیکل , روی , آهن , منگنز , آرسنیک , جیوه

 

نیلفام

  

 واحد عملیات

عملکرد مناسب یک واحد تصفیه علاوه بر طراحی مناسب، ارتباط تنگاتنگی با چگونگی نگه داری و راهبری آن در طول دوران بهره برداری دارد.به عنوان مثال تزریق کمتر از میزان مورد نظر یک ماده شیمیایی می تواند بازده تصفیه را کاهش دهد.از سوی دیگر تزریق بیش از مقدار مناسب نیز ممکن است مشکلات بهره برداری از قبیل خوردگی لوله ها و تجهیزات را به دنبال داشته باشد.همچنین سرویس مناسب تجهیزات و تعویض قطعات معیوب در بازه های زمانی مناسب، باعث می گردد یک سیستم تصفیه پایداری خود را حفظ نموده و بتواند کیفیت پساب خروجی را تضمین نماید.از آنجا که در کشور ما عمده سیستم های تصفیه، سیستم های بیولوژیکی می باشد و در این سیستم ها، میکروارگانیزم ها و موجودات ریز ذره بینی کار تصفیه فاضلاب را انجام می دهند و نیز با توجه به حساسیت این موجودات به شرایط محیطی از قبیل دما، pH، میزان و نوع آلودگی، میزان اکسیژن محلول و موارد دیگر، بهره برداری بایستی با دقت کافی و تحت نظر افراد مجرب صورت گیرد تا بهترین عملکرد سیستم حاصل شود.

 

نظر به اینکه علم تصفیه فاضلاب بخصوص در کشور ما علمی جدید بوده و هنوز متخصص کافی در زمینه راهبری سیستم های تصفیه در کشور موجود نیست، لذا توصیه می گردد مسئولین محترم واحدهای صنعتی و خدماتی که سیستم های تصفیه فاضلاب را مورد استفاده قرار می دهند برای عملکرد مناسب و پیوسته تاسیساتشان، از مشاوره های ارائه گردیده توسط شرکت ها و متخصصین معتبر استفاده نمایند.

 

احداث تصفیه خانه های فاضلاب غالبا همراه با سرمایه گذاری قابل توجه و هزینه های بهره برداری چشم گیری است. بدین سبب بهره برداری و نگهداری صحیح از این تصفیه خانه ها در بازده سرمایه گذاری های انجام شده اهمیت ویژه ای کسب می کند.

در حال حاضر بیشتر تصفیه خانه های فاضلاب  مستقر در سطح کشور از نوع بیولوژیکی (بی هوازی ، هوازی لجن فعال و یا ترکیبی از اینها) می باشند و نکته بسیار مهم در سیستمهای بیولوژیکی تصفیه فاضلاب بحث راهبری و پایش فرایند تصفیه می باشد چرا که تصفیه فاضلاب در این روشها در نتیجه همیاری و همزیستی متقابل میکروارگانیسمهاست که هدایت این جریان نیاز به مهارت ، تخصص و تجربه مخصوص به خود را دارد.به این معنا که راهبر تصفیه خانه بایستی اطلاعات کافی از این موجودات و عوامل موثر در رشد و تکثیر آنها داشته باشد.این جانداران مانند سایر موجودات برای رشد ، تکثیر و فعالیت موثر نیاز به شرایط محیطی خاص دارند که بایستی توسط راهبر تصفیه خانه فراهم و مهیا گردد.

به عنوان مثال یک اختلال کوچک در تامین اکسیژن هوادهی و یا برگشت ناقص لجن به این حوض موجب پدیده بالکینگ می شود و کارایی واحد تصفیه را بطور کلی مختل می کند .بصورتی که برگشت به وضع اولیه نیاز به کار ، هزینه و صرف وقت فراوان دارد.

از این رو شرکت مهندسی کاشفان نیلفام بعنوان یک شرکت متخصص در زمینه  تصفیه خانه های فاضلاب خدمات کارشناسی در این زمینه ارائه می نماید.

  

بهره برداری تصفیه خانه

 
 

ظرفیت ها بر حسب متر مکعب در روز است

پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی : 7126655000

 پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی: 886950

 پروژه های اجرایی بازیافت آب: 131400

مجموع پروژه های انجام شده تا کنون: 7127673350