خصوصیات ویژه رآکتورهای بیوفیلمی بستر متحرک

جمع‌آوری و تصفیه لجن‌ها

مقالات
بازدید: 354

کیفیت لجن تصفیه آب

مقالات
بازدید: 217

ساختار فیلتر اسمز معکوس

مقالات
بازدید: 218
مطابق گزارشات شرکت کالدنس از سال 1990 تاکنون 69 واحد تصفیه خانه فاضلاب شهری با حجم های از m35 تا m34000 و در 15 کشور دنیا از این رآکتورها استفاده کرده اند. در این مدت 108 واحد بزرگ صنعتی شامل صنایع لبنیات، کاغذ، خمیر کاغذ، کشتارگاه، چیپس، صنایع شیمیایی وغیره در 16کشور دنیا از این رآکتورها برای تصفیه فاضلاب صنعتی استفاده کرده اند. این میزان استفاده بالا در این مدت کوتاه نشان از کارایی بالای این رآکتورهاست که در بحث زیر به چند مورد آن اشاره می شود. 

 

 فرایند خودکنترل

  فرایندMBBR نیاز به برگشت لجن ندارد. زیرا جرم میکروبی وچسبیده به آکنه ها داخل رآکتورباقی می ماند ومیزان کنده شده بیوفیلم و نیز رشد لایه میکروبی روی آکنه، سیستم را کنترل می کند.

 

 فرآيند پايدار

 فرآيند MBBR نسبت به ديگر سيستم های هوازی مقاوم تر است و نسبت به شوک ها حساسیت کمتری دارد. عواملی چون افزایش یا کاهش بارآلی؛ مواد مغذی، PH و ورود مواد سمی تا حدودی کارایی سیستم را کاهش می دهند، اما چون رآکتور کاملاً مخلوط شده است، این کاهش کارایی موقتی بوده و پس از مدتی سیستم به حالت اولیه می رسد و از این لحاظ این رآکتورها بسیار مقادیر هستند.

 

حساسیت کم به دماهای پایین

فعالیت همه فرآیندهای بیولوژیکی در دماهای کم کاهش می یابد. اما کاهش فعالیت MBBR تحت شرایط هوازی در اثر كاهش دما چندان محسوس نیست. زیرا در دماهای پایین فعالیت اکسیژن درمایع افزایش می یابد و با افزایش حلالیت، میزان اکسیژن بیشتری در دسترس میکروارگانیسم ها قرار می گیرد و در نتیجه اثر کاهش فعالیت بیوفیلم به دلیل کاهش دما تا حد زیادی جبران می شود. برای مثال از یک واحد MBBR برای تصفیه یک واحد صنعتی در شمال شرقی ایتالیا استفاده شده است که دمای هوا در آن منطقه (15- 5 درجه سانتيگراد) می باشد.

 

انعطاف زیاد در طراحی فرآیند

 فرآیند MBBR توانایی هایی دارد که بقیه سیستم ها این توانایی ها را ندارند. از جمله:

 1.      افزایش آسان ظرفیت یک تصفیه خانه با تبدیل سیستم موجود (مثل لجن فعال یا فیلترچکنده) به MBBR بدون افزایش حجم.
 2.      افزایش ظرفیت یک تصفیه خانه با قرار دادن MBBR در قبل از واحد بیولوژیکی به عنوان پیش تصفیه.
 3.      افزایش ظرفیت تصفیه راکتور با افزایش مقدار آکنه ها.

 

 انعطاف زیاد در طراحی رآکتور

 رآکتورهای بیوفیلمی بستر متحرک ممکن است به هر شکلی باشند وشکل خاصی مطرح نيست و این امر باعث انعطاف زیادی در انتخاب شکل و قیمت رآکتور می شود. به دلیل این امر تانک های خالی یا حوض های ساخته شده را می توان به سادگی به MBBR تبدیل نمود. این رآکتورها در صنعت در هر اندازه ای می توانند به کار روند و لذا هم برای تصفیه خانه های کوچک ومحلی وهم تصفیه خانه های بزرگ می توان این رآکتورها را به کار برد.

 

عدم ایجاد لخته شدن وتجمع لجن

 به دلیل حرکت مداوم آکنه ها در سرتاسر رآکتور هیچ لخته شدن وتجمع لجن دررآکتور دیده نمی شود و ذرات معلق از رآکتور خارج می شوند و لذا در کف رآکتور نیز لجن زیادی ته نشین نمی شود که باعث بی هوازی شدن لجن در کف رآکتور شود و لذا نیازی به تمیز کردن کف رآکتور نداریم.

 

 

 افت هیدرولیکی کم

 جریان داخل رآکتور کاملاً مخلوط شده است و لذا فاضلاب ورودی به این سیستم افت هیدرولیکی کمتری نسبت به بقيه سیستم های رشد چسبیده خواهد داشت. ضمن اینکه مشکل توزیع یکنواخت خوراک در رآکتورها را نیز نخواهیم داشت.

همراه با مواد آلی، تشکیل بیوفیلم پایدار و قوی، استفاده از هر نوع میکروارگانیسم معلق و چسبیده برای تصفیه، مصرف کمتر انرژی در مقایسه با دیگر سیستم های هوازی، امکان انجام اتوماتیک عملیات با حداقل نیاز به نیروی انسان، نداشتن مشکلاتی از قبیل ایجاد بو، تجمع مگس و حشرات و ایجاد مناظر زشت امکان استفاده از سیستم در مجتمع های مسکونی کوچک برای پیش تصفیه با حداقل هزینه و مصرف انرژی وغیره.

 

بازدید: 252تاریخ انتشار : 1397/05/24

  ظرفیت ها بر حسب متر مکعب در روز است

  پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی : 7126655000

   پروژه های پکیج های تصفیه فاضلاب صنعتی: 886950

   پروژه های اجرایی بازیافت آب: 131400

  مجموع پروژه های انجام شده تا کنون: 7127673350